Źródło: Twitter/@tepper_anna, @PolandMFA
Źródło: Twitter/@tepper_anna, @PolandMFA

Niemiecki magazyn szkaluje Polaków. Oskarżył nas o wybuch II wojny światowej

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Niemiecki magazyn "COMPACT-Geschichte" oskarża Polskę o wybuch II wojny światowej. Magazyn powiązany jest z niemiecką partią AfD. – Przeanalizujemy to wydawnictwo – mówi wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Oskarżenia niemieckiego magazynu 

O sprawie jako pierwsza w mediach społecznościowych informowała Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim. Tytuł najnowszego magazynu "COMPACT-Geschichte" brzmi: "Przemilczana wina Polski". 

"Przeczytajcie, jak polski szowinizm, skierowany nie tylko przeciw Niemcom, ale i przeciw Związkowi Radzieckiemu, szybko się rozwijał i odegrał niemałą rolę w wybuchu II wojny światowej. I dowiedz się, jak 14 mln Niemców zostało przymusowo wypędzonych z ojczyzny zimą 1944/45 lub torturowanych i zamordowanych w obozach śmierci, takich jak Łambinowice, Jaworzno czy Świętochłowice" – reklamuje nowy numer niemiecki magazyn.

Analityczka zauważa, że w spisie treści znajdziemy następujące pozycje: "Polska droga do wojny / 1930-1939; Pobrzękiwanie szabelką z Warszawy: plany wojenne Polski przeciwko Niemcom; Terror wobec mniejszości: nienawiść do Niemców, Żydów i Ukraińców".


Magazyn związany jest z AfD 

Okazuje się, że magazyn "COMPACT-Geschichte" powiązany jest z partią Alternatywa dla Niemiec (AfD). Niemiecka partia współpracuje w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy z PiS - przypomina "Rzeczpospolita".  

"Ważną rolę w grupie odgrywa Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i wiceszef MSZ. Jest szefem polskiej delegacji i byłym wiceprzewodniczącym całego zgromadzenia. Jednocześnie walczy o uzyskanie od Niemiec reparacji wojennych, a i 1 września ub.r. przedstawił raport o stratach Polski" – pisze polski dziennik. Niemiecka gazeta ostro atakuje zabiegi polskiej dyplomacji ws. uzyskania reparacji od Berlina. 

Jak zapowiedział Mularczyk, wydawnictwo zostanie przeanalizowane, a "potem poprosimy polityków z AfD o ustosunkowanie się" — powiedział.

Wiceprzewodniczący klubu AfD w Bundestagu i członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Norbert Kleinwächter poinformował "Rzeczpospolitą", że magazyn "COMPACT-Geschichte" nie ma nic wspólnego z AfD i nie działa w jej imieniu.

– Wydawca Jürgen Elsässer również nie jest członkiem partii, próbuje jednak wpłynąć na niektórych członków ugrupowania. Jego poglądy są niezgodne z poglądami AfD – zaznaczył, dodając, że jest mu przykro z powodu publikacji.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka