Przemysław Czarnek w Sejmie zaatakował Rafała Trzaskowskiego.
Przemysław Czarnek w Sejmie zaatakował Rafała Trzaskowskiego.

Czarnek ostro do Trzaskowskiego: "Ile wydaje opozycja na wynajem band ulicznych"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Przemysław Czarnek jeszcze nigdy tak ostro nie odpowiadał posłom. Broniąc swojego programu dofinansowań dla fundacji zajmujących się działalnością edukacyjną, zwanego potocznie "Willa plus", zaatakował opozycję, że finansuje hejterów. Według niego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ciągu jednego roku wydał 300 mln zł na organizacje pozarządowe.

Czarnek broni willi dla Fundacji Polska Wielki Projekt

Przemawiając podczas sejmowej debaty minister Czarnek odniósł się do artykułu portalu TVN24 o pieniądzach dla organizacji pozarządowych przeznaczonych na zakup nieruchomości w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował listę nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN.

Czarnek podkreślił, że w 12 z 45 przypadków organizacje pozarządowe wystąpiły o dotacje na zakup nieruchomości na siedzibę fundacji. - Pięć milionów złotych na siedzibę w centrum Warszawy dla Fundacji Polska Wielki Projekt. 5 mln, z których nawet jedna złotówka nie trafia do tej fundacji - one w całości są przeznaczone na nieruchomość. Nie idą do kieszeni, na wynagrodzenia, na ekspertyzy, na fałszywe projekty, na miękkie projekty. Ile miliardów wydaliście na tego typu rzeczy? Ile miliardów jest w waszych kieszeniach? - pytał.

Miliard na finansowanie "band ulicznych"

Dodał, że we wszystkich unijnych konkursach trwałość projektu jest pięcioletnia. - Jeśli ktoś nawet chciałby zbyć tę nieruchomość, to pieniądze nie idą do prywatnych kieszeni, tylko na cele statutowe fundacji, bo tak stanowi prawo fundacji, i wy to wiecie - podkreślił. - Gdybyście wy to robili, to za te 5 milionów kupilibyście jedno z mieszkań naszego posła, który ma 9 mieszkań, który zarobił na te mieszkania ciężką pracą w spółce miejskiej w niewielkim mieście. Są tacy cwaniacy - ocenił minister edukacji i nauki.

Poinformował, że organizacje pozarządowe, które otrzymały dofinansowanie w konkursie MEiN, same zawnioskowały i "podpisują dzisiaj aneksy do umów, zgodnie z którymi nie będzie można zbyć tej nieruchomości przez 15 lat". - Oni uczciwie do tego podchodzą. Będą wykorzystywać te nieruchomości wyłącznie na cele projektów edukacyjnych (...). Gdzie tu jest afera? - pytał.

Zastrzegł, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ciągu jednego roku wydał 300 mln zł na organizacje pozarządowe. - Nasi radni we wszystkich miastach wojewódzkich składają pytania do prezydentów z PO, ile środków finansowych dają, nie na nieruchomości, tylko do kieszeni, na wynajem band ulicznych, które są wynajęte tylko, żeby hejtować. Ile milionów rocznie na to przeznaczacie. Wiecie, ile tego będzie? Blisko miliard - bo jeżeli tylko w Warszawie to jest 300 mln zł, policzcie sobie, wszystkie te miasta wojewódzkie zarządzane przez PO - powiedział Czarnek.

Czarnek punktuje rządy Tuska

Szef MEiN w Sejmie zwrócił się m.in. do lidera PO Donalda Tuska. - Panie Donaldzie Tusku, przywódco całej opozycji bez względu na liczbę list. Zechciał pan nagrać w swoim stylu, chamski filmik o 40 mln zł, które pana zdaniem spowodowały, że nie ma pieniędzy na szkoły, że jest bieda w szkołach, że nie ma inwestycji - powiedział Czarnek, po czym zaprezentował plansze z wykresami pokazującymi środki przeznaczone na edukację w ostatnich latach.

Minister podkreślał, że 5 mld 200 mln zł z Polskiego Ładu wsparło samorządową infrastrukturę edukacyjną. - Plus 170 mln zł w edukację niesamorządową - zaznaczył Czarnek.

Wskazując na podsumowanie ostatnich dwóch lat, powiedział, że "7,5 mld zł przez dwa lata od polskiego rządu przekazano na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, także informatyczną". -Panie Donaldzie Tusku, pani Szumilas, pani Hall powiedzcie państwo, w którym roku zbliżyliście chociaż do połowy tej kwoty? I macie czelność mówić, że 40 mln zł na organizacje samorządowe cokolwiek to zmieniają - mówił szef MEiN.

Prezentując kolejną planszę, minister podkreślił, że 2,5 mld zł w ciągu roku przeznaczono na opiekę psychologiczną. - 18 tys. dodatkowych etatów, psychologów, pedagogów specjalnych w polskich szkołach. Panie Donaldzie Tusku, kiedy zbliżyliście chociaż do połowy tej kwoty? - pytał Czarnek.

Na kolejnym wykresie minister pokazał środki na subwencję oświatową. - 64,4 mld zł w tym budżecie. To ponad 11 mld więcej niż w zeszłym roku. Kiedy zbliżyliście się chociaż do połowy tej kwoty? Nigdy  - powiedział.

- To jest skala waszej zdrady polskiej edukacji: 1786 zlikwidowanych szkół, to jest wasze dzieło w edukacji - podkreślił Czarnek.

- W związku z tym, że kłamiecie i zmyślacie, nie macie prawa mierzyć nas swoją bandycką, złodziejską miarą, bo nie wszyscy są tacy sami - dodał.

ja

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka