Jerzy Urban za grobu pozostaje naczelnym "Nie". Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Jerzy Urban za grobu pozostaje naczelnym "Nie". Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Spustoszenie w redakcji „Nie”. „Nie mogłem się z tym zgodzić”

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Po kilku dekadach pracy w tygodniku „Nie” odchodzi główny zastępca redaktora naczelnego Przemysław Ćwikliński – ustaliły Wirtualne Media. Z pismem Jerzego Urbana żegna się także główna księgowa i parę innych osób.

"Nie mogłem przystać na nowe warunki pracy"

Przemysław Ćwikliński z „Nie” związany był przez 30 lat. – Zaproponowano mi w firmie nowe warunki pracy, na które nie mogłem przystać. Dlatego zdecydowałem się odejść. Proponowane warunki odebrałem jako ocenę mojej pracy, gdyż tak jest w kapitalizmie: pieniądze oferowane pracownikowi są oceną pracy. Nie mogłem zgodzić się z tym, jak jestem oceniany, postanowiłem nie przyjąć warunków i złożyłem wypowiedzenie – mówi Ćwikliński portalowi Wirtualnemedia.pl.

Polecamy:

W listopadzie 2022 roku Przemysław Ćwikliński mówił mediom, że odejście Jerzego Urbana wpłynęło na poprawienie sprzedaży tytułu. – Sprzedaliśmy o 10 proc. więcej niż zwykle egzemplarzy numeru, który był w kioskach podczas śmierci Urbana oraz o 30 proc. więcej tak zwanego numeru pogrzebowego. Potem wszystko wróci do normalnego poziomu, czyli będziemy sprzedawać 20-22 tysiące egzemplarzy – mówił wówczas dziennikarz, który żegna się właśnie z „Nie”.

Kto jeszcze odchodzi z "Nie"?

Poza tym z „Nie” odchodzi dyrektor wydawnicza Ewa Kucharska, a także kilkoro dziennikarzy, jeden z dwóch grafików i osoba zajmująca się kolportażem tygodnika. 

Po śmierci Jerzego Urbana 100 procent jego udziałów w spółce Urma wydającej tygodnik „Nie” odziedziczyła jego żona Małgorzata Daniszewska. On sam kieruje gazetą... zza grobu.

W styczniu w KRS zarejestrowano zmiany po śmierci Urbana. Stanowisko prezesa spółki objęła Marta Miecińska, wieloletnia dziennikarka tygodnika.

Jerzy Urban - były rzecznik komunistycznych władz

Jerzy Urban - były rzecznik komunistycznych władz - zmarł 3 października 2022 roku. Spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Urban był jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. Wielokrotnie wytaczano mu procesy m. in. za obrażanie Jana Pawła II i uczuć religijnych czy za publikację pornograficznych zdjęć. W latach 90-tych rozwijał tygodnik "Nie", którego był redaktorem naczelnym. W swoim najlepszym okresie sprzedaż gazety przekraczała pół miliona egzemplarzy.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura