Banknoty Narodowego Banku Polskiego w nominałach 100 i 200 złotowych trzymane w dłoniach. PAP/Marcin Bielecki
Banknoty Narodowego Banku Polskiego w nominałach 100 i 200 złotowych trzymane w dłoniach. PAP/Marcin Bielecki

Nadchodzi ważny termin w 2023 roku. Zapomnisz i otrzymasz niższą wypłatę

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W tym roku odbywa się tzw. ponowny zapis do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK). Pracodawca ma czas do końca lutego poinformować o autozapisie. Aby uniknąć wpłacenia składki odejmowanej z wynagrodzenia pracownicy muszą złożyć oświadczenie o wypisaniu z programu.

Czym jest PPK? 

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Ustawodawca zdecydował, że co 4 lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK. Kolejny przypada właśnie w tym roku.

Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. rok życia i nie ukończyli 55 lat.

Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat, powinny złożyć wniosek o przystąpienie, bądź wznowienie naliczania wpłat do PPK do 28 lutego 2023 roku.

Kiedy nastąpi zapis do PPK?

Zapis do PPK nastąpi 1 kwietnia, stąd też pracodawca ma czas do końca lutego poinformować wszystkich pracowników, którzy wcześniej zrezygnowali o autozapisie. 

Automatycznym zapisem do programu będą objęci nawet pracownicy, którzy już na samym początku działania programu złożyli deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK.

PPK. Jak się wypisać z programu? 

Osoba, która chce wypisać się z programu musi złożyć specjalną deklarację Jej wzór został stworzony przez Ministerstwo Finansów. Złożona w ten sposób rezygnacja ważna jest przez cztery lata.

W przypadku, gdy ktoś będzie chciał powrócić do programu to wystarczy, że w dowolnym momencie złoży u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Ile wynosi składka na PPK? 

Składki na PPK pochodzą z kilku źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracownika (2 proc. wynagrodzenia, może być zwiększona przez pracownika). Drugą składową są dopłaty od pracodawcy, min 1,5 proc. wynagrodzenia, maks. 4 proc. Na PPK składa się również państwo, które daje dopłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

Dodajmy, że z Pracowniczych Planów Kapitałowych korzysta około 2,52 mln osób. 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo