Małgorzata Kidawa-Błońska. Źródło: commons.wikimedia.org
Małgorzata Kidawa-Błońska. Źródło: commons.wikimedia.org

Kidawa-Błońska zaliczyła w Sejmie wpadkę: "O obrotach stref niemieckich"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 84
Sejm upamiętnił w środę Mikołaja Kopernika. Sprawozdawczyni projektu Małgorzata Kidawa-Błońska przypominając tytuł dzieła Kopernika: "O obrotach sfer niebieskich" zaliczyła zabawną wpadkę. Nie było to jedyne faux pas, jakie tego dnia popełniła wicemarszałek Sejmu.

Sejm upamiętnił Mikała Kopernika 

Sejm upamiętnił w środę Mikołaja Kopernika. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wybitnego dorobku Mikołaja Kopernika i jego ogromnego wkładu w rozwój światowej nauki, czci jego pamięć w 550. rocznicę urodzin" - głosi uchwała.

Za uchwałą opowiedziało się w środę 442 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się 3 posłów.

W uchwale przypomniano, że "19 lutego 2023 r. mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnej postaci okresu renesansu, twórcy teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę wszechświata, a także autora teorii z zakresu ekonomii i geometrii".

Wpadka Kidawy-Błońskiej 

Czytająca uchwałę w Sejmie Małgorzata Kidawa-Błońska przejęzyczyła się dwukrotnie. Najpierw zamiast powiedzieć Elbląg, powiedziała "Elbork", a następnie wspominając jedno z największych dzieł Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" powiedziała: "O obrotach stref niemieckich". 

— Dzieło, które zapewniło Mikołajowi Kopernikowi ważne miejsce w historii "O obrotach stref niemieckich" ukończył w 1530 r. — powiedziała. Nagranie szybko obiegło internet. 


"O obrotach sfer niebieskich" 

"O obrotach sfer niebieskich" to dzieło Mikołaja Kopernika, które zapewniło mu ważne miejsce w historii nauki. Astronom ukończył je w 1530 r., ale jego publikację odłożył na wiele lat. Ukazało się ono drukiem  dopiero w 1543 r. w Norymberdze, by siedemdziesiąt lat później na ponad dwa wieki zostało wpisane do indeksu ksiąg zakazanych. 

"O obrotach sfer niebieskich" przedstawia Układ Słoneczny, w którym Słońce znajduje się w centrum naszego wszechświata. 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj84 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka