Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP/Rafał Guz
Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP/Rafał Guz

Morawiecki i Meloni we wspólnym oświadczeniu: "Razem pokonamy Mordor"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
"Razem pokonamy ten Mordor" – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych, publikując oświadczenie wspólnie z premier Włoch Georgią Meloni.

"Razem pokonamy Mordor"

"Po oficjalnych uroczystościach w KPRM, razem z premier Giorgią Meloni wyskoczyliśmy na kolację, by umówić kilka dodatkowych spraw. Okazuje się, że oboje jesteśmy fanami Tolkiena. Wierzymy, że razem pokonamy Mordor. Umówiliśmy się, że następnym razem pójdziemy razem na prawdziwe włoskie cappuccino" – napisał Morawiecki w mediach społecznościowych.

Znaczące jest tło, na jakim pozują premierzy - to mapa Śródziemia. Wygląda na to, że jest to Cafe Paradox w Warszawie.

.


Wspólne oświadczenie Meloni i Morawieckiego 

We wtorek premier Morawiecki zamieścił w mediach społecznościowych film z udziałem swoim i premier Meloni.

Szefowa włoskiego rządu podkreśla w nagraniu, że "Włosi i Polacy to dwa głęboko związane ze sobą narody". "To jedyne dwa narody na świecie, które wzajemnie wymieniają się w swoich hymnach narodowych" - zauważyła.

Meloni zaznaczyła, że "Włosi składali swoje życie w ofierze za wolność Polski, a Polacy składali swoje życie w ofierze za jedność Włoch". "Zawsze będziemy dwoma siostrzanymi narodami walczącymi wspólnie o Europę, która docenia swoją tożsamość i broni tej tożsamości, broni swojej wolności" - podkreśliła.

Mateusz Morawiecki podziękował premier Włoch za przyjęcia zaproszenia i złożenie wizyty w Polsce. "Giorgia i jej partia Bracia Włosi podobnie jak, i Prawo i Sprawiedliwość naprawdę hołdujemy po prostu europejskim wartościom, chrześcijańskim wartościom" - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak dodał, "jesteśmy wspólnie przekonani o tym, że Ukraina musi wygrać tę wojnę, Rosja musi przegrać tę wojnę". "Wspólnie wyznajemy również wartości dotyczące przyszłości Europy. Chcemy, żeby Europa była silna, ale chcemy, żeby była oparta o te wartości, które - jeśli też trochę zrozumiałam z tego, co powiedziała Giorgia - to właśnie o wspólne wartości naszej tradycji, naszej wiary, naszej kultury" - mówił Mateusz Morawiecki.

"To jest bardzo ważne, a wraz z tym wspólnie troszczymy się o to, aby Europa była bezpieczna, stabilna i zasobna, żeby była po prostu najlepszym miejscem do życia dla Włochów, dla Polaków, razem" - zaznaczył premier.


Meloni z wizytą w Kijowie 

We wtorek wieczorem Giorgia Meloni została przyjęta jeszcze przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na Twitterze podziękowała prezydentowi Dudzie za "przyjaźń i owocne spotkanie" w Warszawie.

Po wizycie w Warszawie udała się do Rzeszowa. Stamtąd włoska premier po kilkugodzinnej podróży pociągiem, we wtorek rano dotarła do Kijowa. W stolicy Ukrainy Meloni spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To jej pierwsza wizyta na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i odkąd stanęła na czele rządu w październiku zeszłego roku.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka