Niemieckie media informują o niemieckich ekstremistach walczących na Ukrainie. Większość z nich związana jest ze środowiskiem skrajnej prawicy. (fot. Flickr)
Niemieckie media informują o niemieckich ekstremistach walczących na Ukrainie. Większość z nich związana jest ze środowiskiem skrajnej prawicy. (fot. Flickr)

Niemieccy ekstremiści walczą na Ukrainie. Służby jednego nie chcą zdradzić

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Kilkudziesięciu niemieckich ekstremistów i przestępców politycznych opuściło kraj, aby wziąć udział w wojnie na Ukrainie — podają niemieckie media, powołując się na raport Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Z dokumentu wynika, że większość z nich kojarzonych jest ze środowiskiem skrajnej prawicy. Służby nie podały jednak, po której ze stron walczą te osoby.

Niemieccy ekstremiści walczą na Ukrainie

Jak wskazuje "Deutsche Welle", powołując się na raport Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, w walkach na Ukrainie bierze udział co najmniej 29 niemieckich ekstremistów i osób skazanych za przestępstwa o charakterze politycznym. Należy zaznaczyć, że służby nie podały, po której stronie te osoby walczą.

W sumie na Ukrainę wyjechało 61 ekstremistów

W sumie na Ukrainę wyjechało co najmniej 61 osób klasyfikowanych jako ekstremiści, jednak nie wszyscy biorą udział w działaniach zbrojnych — podaje "Deutsche Welle", powołując się na sobotnią publikację gazety "Neue Osnabruecker Zeitung".

Większość osób powiązana ze skrajną prawicą

Policja federalna informuje, że 31 osób kojarzonych jest ze środowiskiem skrajnej prawicy. 24 osoby zakwalifikowano pod kategorię "ideologie zagraniczne/ekstremizm". Według raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, na Ukrainie przebywać ma około połowa z 61 zarejestrowanych osób.

Międzynarodowi ochotnicy na Ukrainie

Nie tylko polityczni ekstremiści wyjechali na Ukrainę po rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku. W marcu ubiegłego roku około 20 tys. obcokrajowców wstąpiło do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy. Jak wskazuje "Berliner Zeitung", niemieckie władze zapobiegają wyjazdowi ekstremistów, jeśli te mają uzasadnione podejrzenia wobec konkretnych osób. Portal podaje, powołując się na dane policji federalnej, że od początku wojny udało się zapobiec tylko sześciu takim wyjazdom.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka