Bakterie Salmonelli w mięsnym przysmaku. Fot. Pixabay
Bakterie Salmonelli w mięsnym przysmaku. Fot. Pixabay

Uważaj na zakupach. W sklepach można trafić na zatrute mięso

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii salmonelli w jednej partii kiełbasy surowej "Metka wołowa Tatarska”.

Ryzyko spożycia żywności z Salmonellą

W ramach ostrzeżenie publicznego dotyczącego żywności GIS przekazał, że w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w jednej z pięciu próbek wskazanego produktu.

Polecamy:

Spożycie żywności zanieczyszczonej pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Niebezpieczna Metka wołowa Tatarska

Chodzi o produkt Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g o numerze partii 05 9 i terminie przydatności do spożycia 14.03.2023. Producentem są Zakłady Mięsne Łuków S.A., ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE.

GIS przekazał, że producent, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu, uruchomił procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością.

Ogłoszenia nie służą piętnowaniu przedsiębiorców

Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka