Posłanka Nowej Lewicy Monika Falej zrównała aborcję z resuscytacją. Fot. Pixabay/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl/Canva
Posłanka Nowej Lewicy Monika Falej zrównała aborcję z resuscytacją. Fot. Pixabay/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl/Canva

Posłanka lewicy zrównuje aborcję z resuscytacją. „To duma, nie wina”

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
We wtorek sąd uznał aktywistkę Justynę Wydrzyńską za winną udzielenia pomocy w dokonaniu aborcji. Sprawa jest szeroko komentowania. Posłanka Nowej Lewicy Monika Falej broni Wydrzyńskiej porównując aborcję z resuscytacją, czyli sposobem pomocy udzielanej osobom, u których wystąpiło ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

 Falej porównuje aborcję z resuscytacją

„Czy resuscytacja jest zbrodnią? Nie. Jest ratowaniem życia i dumą. Pomoc w aborcji to duma. Nie wina” - napisała na Twitterze Monika Falej. Posłanka Nowej Lewicy odniosła się w ten sposób do wtorkowego wyroku sądu, dotyczącego aktywistki Justyny Wydrzyńskiej.

Polecamy:

Wyrok dla Wydrzyńskiej za pomoc w aborcji

Justyna Wydrzyńska w 2020 roku wysłała swoje tabletki poronne ciężarnej kobiecie, która zgłosiła się do organizacji „Aborcja Bez Granic”. To pierwszy taki proces w Polsce. Skazana została na osiem miesięcy prac społecznych, aktywistka zapowiada apelację od wyroku.

"Aborcja na życzenie niewiele ma wspólnego z ratowaniem życia"

Porównanie, jakiego użyła posłanka Monika Falej, nie spodobało się dużej części internautów. Część osób krytykowała same porównanie do resuscytacji. Inni zwracali uwagę, że trudno w przypadku aborcji mówić o dumie.

„Czy resuscytacją kogoś zabijasz? Tu nie ma analogii ale to zbyt trudne dla osób takich jak ty”.


„Kiedy aborcja na życzenie, której chce lewica, jest ratowaniem życia? Bo resuscytację ratującą życie porównuje pani z aborcją, która, jeżeli ma być na życzenie, niewiele ma z ratowaniem życia”.


„Jestem za prawem do aborcji, ale z pewnymi ograniczeniami. Pani @FalejMonika, nie nazwałbym tego dumą, a czymś co jest ostatecznością/koniecznością”.


Nagłe zatrzymanie krążenia i resuscytacja

W Polsce każdego roku tysiące kobiet i mężczyzn traci przytomność i umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Przypomnijmy, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. 

Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. 

Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.

Więcej o resuscytacji, która ratuje ludzkie życie, na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEiN.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo