Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Źródło: Twitter
Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Źródło: Twitter

Rządziła pięć dni. Odwołanie prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W piątek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) odwołał ze stanowiska prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Hannę Sztukę. Wcześniej w stadninie odbywał się protest pracowników, którzy nie chcieli Sztuki na tym stanowisku.

Sztuka nie jest już prezeską stadniny koni w Janowie Podlaskim 

"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze zapewnienie bieżącej działalności Spółki +Stadnina Koni Janów Podlaski+ Sp. z o.o., zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami na podstawie art. 201 par. 4 Kodeksu spółek handlowych, z dniem 17 marca 2023 r. dokonał zmian w składzie Zarządu Spółki" - podał KOWR w piątkowym komunikacie.

Jak dodano, ze stanowiska prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim odwołano Hannę Sztukę, a na jej miejsce powołano Marcina Oszczapińskiego.

Sytuacja w Janowie Podlaskim nie jest dobra 

Hanna Sztuka została powołana na prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim w poniedziałek. Zastąpiła Lucjana Cichosza, który - jak informował KOWR - zrezygnował ze stanowiska. Cichosz kierował stadniną od września 2020 roku.

Nowa prezes była w ostatnich latach kierowniczką stadniny w Białce. Odnosząc się do swoich planów na nowym stanowisku, tłumaczyła, że potrzebuje najpierw trochę czasu, aby zapoznać się z sytuacją w spółce, która – jak oceniła - nie jest dobra. "Dlatego, że Janów Podlaski ma obecnie najgorszy wynik ze wszystkich spółek należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – jest na ostatnim miejscu" – mówiła.

Protesty w stadninie koni 

Lokalne media informowały o trwającym od kilku dni proteście pracowników w stadninie koni w Janowie Podlaskim, którzy nie zgadzali się na objęcie funkcji prezes stadniny przez Hannę Sztukę.

Zdaniem protestujących kolejne zmiany nie są dobre dla stadniny, tym bardziej powołanie Hanny Sztuki. Pracownicy napisali nawet w tej sprawie list otwarty do dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

"Jak można, mają na uwadze świadomość ponad 200-letniej historii Stadniny Koni Janów Podlaski oraz jej prestiżu powołać osobę tak kontrowersyjną, która w świecie hodowców koni czystej krwi arabskiej jest powszechnie uznana za osobę, która nigdy nie kierowała się dobrem objętych przez siebie jednostek, a raczej własnym interesem" – czytamy. 

Najstarsza stadnina koni w Polsce

Stadnina w Janowie Podlaskim jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Zgodnie z informacją zamieszczoną na jej stronie, obecnie stadnina ma 16 stajni, w których przebywa 295 koni czystej krwi oraz 700 sztuk bydła.

Co roku w sierpniu Janów Podlaski przyciąga rzesze hodowców i miłośników koni arabskich czystej krwi za sprawą dwóch wydarzeń - Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który organizowany jest od 1979 roku, oraz aukcji koni arabskich Pride of Poland (pod tą nazwą od 2001 r.). Pierwsza aukcja odbyła się w 1970 r.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo