Tygodnik "NIE" zapowiedział pozew przeciwko prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi. (fot. PAP, Twitter)
Tygodnik "NIE" zapowiedział pozew przeciwko prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi. (fot. PAP, Twitter)

Tygodnik "NIE" pozwie Obajtka. Jaki mają argument?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Do sprzedaży trafiło najnowsze wydanie tygodnika "NIE". Na okładce czasopisma widnieje napis "Nie lękamy się", co stanowi komentarz do wycofania ze sprzedaży przedostatniego numeru gazety przez Pocztę Polską i PKN Orlen. Powodem tego działania była okładka przedstawiająca Jana Pawła II trzymającego krzyż z umieszczoną na nim w fotomontażu niemowlęcą lalką. Gazeta zapowiada pozew przeciwko Danielowi Obajtkowi — podaje portal press.pl

Tygodnik "NIE" wycofany z punktów Orlenu i Poczty Polskiej

We wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek postanowił wycofać z punktów sprzedaży Orlenu przedostatnie wydanie tygodnika "NIE". Podobną decyzję podjęła w poniedziałek Poczta Polska. Spowodowane to było okładką czasopisma, na której widać Jana Pawła II trzymającego krzyż, na którym w fotomontażu umieszczono niemowlęcą lalkę.

— Podjąłem decyzję o wycofaniu ze wszystkich punktów sprzedaży Orlenu nowego wydania Tygodnika NIE, którego okładka przekracza wszelkie granice. Mamy miejsce dla wszystkich tytułów prasowych, ale nie ma zgody na mowę nienawiści i niszczenie autorytetu Świętego Jana Pawła II — wyjaśniał prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Poczta Polska nie odpowiedziała na pytania wydawcy

Marta Miecińska, prezes spółki Urma, będącej wydawcą tygodnika "NIE" w rozmowie z portalem Wirtualnymi Mediami powiedziała, że do czwartku Poczta Polska nie odpowiedziała na pytania wydawcy o to, kto i na jakiej podstawie wydał decyzję o wycofaniu gazety. Portal wskazuje, że nie wiadomo, czy wycofane z Orlenu i Poczty Polskiej wydanie tygodnika sprzedawane jest w punktach Ruchu (w którym Orlen posiada prawie 65 proc. udziałem).

Wydawca tygodnika pozwie Obajtka

Prezes Urmy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśliła, że redakcja tygodnika będzie chciała "przyjrzeć się temu, co robi Poczta Polska i Orlen".

— W najbliższych numerach skupimy się na tych dwóch firmach. Nie zdejmiemy nogi z gazu, jeśli chodzi o okładki — powiedziała.

Z kolei właścicielka tytułu, Małgorzata Daniszewska, w rozmowie z portalem press.pl zapowiedziała, że w przygotowaniu jest pozew przeciwko Danielowi Obajtkowi. Jej zdaniem działania prezesa Orlenu przypominają cenzurę.

Informację na temat pozwu przeciwko Obajtkowi potwierdził w rozmowie z WP zastępca redaktora naczelnego tygodnika "NIE" Waldemar Kuchanny.

— Ale chwilę to potrwa, bo czekamy na dane z kolportażu, czy mieliśmy mniejszą sprzedaż i o ile z powodu wycofania gazety z punktów Orlenu. Paradoksalnie wiele osób w mediach społecznościowych deklarowało, że kupiło numer z papieżem z przekory, gdy dowiedziały się o akcji cenzorskiej — mówił.

"Nie lękamy się"

Okładka najnowszego wydania tygodnika "NIE" niemal w całości wypełniona jest napisem "Nie lękamy się" na fioletowym tle (jak wskazują Wirtualne Media, jest to kolor noszony przez biskupów). Napis ten to parafraza słów Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które wygłosił w 1978 roku podczas inauguracji swojego pontyfikatu.


TVN stawia zarzut: Jan Paweł II tuszował pedofilię 

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na ten temat wypowiedział się również Lech Wałęsa. Były prezydent Polski uważa, że PiS wykorzystuje każdy moment, aby kłócić społeczeństwo, a Jan Vincent Rostowski sugerował, że cała sprawa jest rosyjską prowokacją, która działa na korzyść rządzących.  

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura