Prezydent Czech Petr Pavel. Źródło: PAP/Piotr Nowak
Prezydent Czech Petr Pavel. Źródło: PAP/Piotr Nowak

Prezydent Czech zarzucił "Wyborczej" nadinterpretację. Gazeta zmieniła tytuł wywiadu

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Prezydent Czech Petr Pavel udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". Ta zatytułowała rozmowę "Proszę Polaków o więcej rozsądku". Nie spodobało się to Pavlowi, który w piątek powiedział, że "dziennikarze nadinterpretowali jego słowa". "Wyborcza" postanowiła zmienić tytuł.

Prezydent Czech Petr Pavel przebywa z wizytą w Polsce od czwartku. Pierwszego dnia spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym omówił współpracę gospodarczą, rozbudowę infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy, a także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. W piątek z kolei odbył rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Wywiad z "Gazetą Wyborczą" 

Petr Pavel w czwartek udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". Dziennikarze stwierdzili, że "Viktor Orban w ciągu 13 lat stworzył system, w którym nikt inny nie jest w stanie po nim demokratycznie przejąć władzy". Prezydent Czech "do pewnego stopnia" zgodził się z tą tezą, ale przyznał, że jest wielu Węgrów, którzy sprzeciwiają się rządowi Orbana. – W tym sensie jestem optymistą w perspektywie historycznej – podkreślił. 

Zapytany o Polskę w tym samym kontekście odpowiedział: – Myślę tak samo. Nic nie jest dane raz na zawsze. Sprawy potrafią przybrać inny obrót, musimy mieć pozytywne podejście i być ostrożnymi, by nie pozwolić wybić się tym negatywnym kwestiom na pierwszy plan. Jedyne, co można w tej sytuacji zrobić w relacjach dwustronnych, to zgłaszać swoje zastrzeżenia. Znacznie więcej uprawnień do rozwiązywania tych problemów ma Unia Europejska. Dyskutujmy o tych sprawach. To rodzina narodów europejskich dostarcza bodźce, a także stosuje naciski, aby zmienić stanowiska rządów, które nie spełniają wszystkich standardów. Ale to perspektywa długoterminowa. 

Publikacja "Gazety Wyborczej" została zatytułowana: "Prezydent Czech Petr Pavel dla +Wyborczej+: Proszę Polaków o więcej rozsądku". 

Pavel zarzuca nadinterpretację. "Wyborcza" zmienia tytuł 

Co ciekawe, tytuł w "Wyborczej" został zmieniony i teraz brzmi: "Prezydent Czech Petr Pavel dla +Wyborczej+: Jestem za przyjęciem euro". W linku pozostał jednak ślad oryginalnego tytułu. Jaki mógł być powód zmiany? 

Nie jest wykluczone, że "Wyborcza" wzięła do siebie słowa Petra Pavla, który w studiu TVN24 został zapytany o stosunek Czech w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Dziennikarz zadając pytanie nawiązał do pierwotnego tytułu w "Gazecie Wyborczej". 

– Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o tytuł wywiadu dziennikarze "Gazety Wyborczej” nadinterpretowali moje słowa. Nie chciałem kogokolwiek pouczać, nie mówiłem przecież o rozsądku Polaków. Chodziło mi o kolektywny zdrowy rozsądek. Razem z Polską i innymi krajami regionu jesteśmy w podobnej sytuacji. Mamy podobne zagrożenia i wspólne cele – stwierdził Pavel. 

Gazeta Wyborcza, Petr Pavel, Salon24
Wywiad "Gazety Wyborczej" z prezydentem Czech Petrem Pavlem oryginalnie był zatytułowany "Proszę Polaków o więcej rozsądku". Screen: Wyborcza.pl

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura