Donald Tusk wypowiedział się na temat uznania śląskiego za język regionalny. (fot. PAP)
Donald Tusk wypowiedział się na temat uznania śląskiego za język regionalny. (fot. PAP)

Tusk chce zdobyć łaski Ślązaków. Złożył ważną deklarację

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
W piątek Donald Tusk składa wizytę w Bytomiu. Podczas konferencji prasowej wypowiedział się na temat uznania języka śląskiego za język regionalny. — Język śląski to jest cześć polskiego dziedzictwa, skoro Ślązacy chcą uznania go za język regionalny to nie widzę powodu, żeby koś to blokował — powiedział lider PO.

Tusk o uznaniu śląskiego za język regionalny

Podczas piątkowej konferencji prasowej przed otwartym spotkaniem z mieszkańcami Bytomia Donald Tusk zapytany został o stanowisko PO dotyczące postulatu uznania języka śląskiego za język regionalny.

— Jako Kaszeba mogę powiedzieć, że bardzo życzę wam konsekwencji w tej kwestii. Będę o tym rozmawiał m.in. w Radzionkowie. (...) Dobrze byłoby, żeby zrozumieli to ci, którzy do dzisiaj tego nie rozumieją, że dobrze pojęty regionalizm, kultura lokalna, regionalna to jest coś, co jest istotą polskości, a nie przeciwko polskości — mówił lider Platformy Obywatelskiej. — Język śląski to jest część polskiego dziedzictwa — podkreślił szef PO.

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

Jak dotąd inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji. Jedną z takich organizacji jest Ślonsko Ferajna.

Do końca wieku przetrwa jedna dziesiąta języków świata?

Z raportu UNESCO, które w 1999 r. ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących wynika, że połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona wyginięciem.

Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków; optymiści szacują, że pod koniec obecnego stulecia będzie w użyciu jeszcze połowa z nich. Z ostatnich statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego.

Tusk spotyka się z wyborcami

Donald Tusk w ostatnich tygodniach odwiedza polskie miastach, gdzie spotyka się ze swoimi wyborcami. Podczas spotkań polityk odpowiada na pytania mieszkańców. W trakcie spotkania z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim szef PO. W pewnym momencie jedna z obecnych na spotkaniu osób zapytała go, skąd bierze siłę do działania. Tusk wtedy też poinformował, że pobiera "wysoką unijną emeryturę".

— Jakkolwiek to zabrzmi, może nieskromnie: już wyżej nie skoczę, jak byłem. Komentatorzy, politycy zastanawiają się – ciekawe, kim ten Tusk chce zostać. A ja tak myślę, w moim przypadku można uwierzyć, że motywacja jest inna — mówił szef PO. — Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem — wyjaśnił Donald Tusk. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka