Moody's przedstawiła rating Polski. Nie jest źle

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Agencja Moody's nie dokonała 24 marca aktualizacji oceny kredytowej Polski - podała agencja w komunikacie. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

Agencja Moody's zdecydowała ws. Polski

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.


Komunikat Moody's kończy pierwszą w 2023 r. rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. Kolejne daty przeglądów to: 23 VI (Fitch i S&P), 22 IX (Moody's), 10 XI (Fitch) oraz 1 XII (S&P).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc. 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił polską gospodarkę

W piątek w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowana została misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z zaprezentowanych prognoz MFW wynika, że fundusz spodziewa się wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. na poziomie 0,3 proc. w stosunku do 4,9 proc. w 2022 r.

– Oczekujemy, że spowolnienie z 2022 r. będzie kontynuowane na początku roku a w II połowie roku gospodarka zacznie przyspieszać – powiedział w piątek szef misji MSW w Polsce Jan Kees Martijn.

MFW spodziewa się wzrostu deficytu finansów publicznych w 2023 r. do 4,5 proc. PKB z prognozowanych 3,1 proc. PKB w 2022 roku. Jednocześnie MFW oczekuje, że w średnim terminie deficyt budżetowy w Polsce będzie przekraczał poziom 3 proc. PKB, co spowoduje, że dług publiczny naszego kraju ustabilizuje się w okolicach 50 proc. PKB.


MFW prognozuje spadek inflacji w Polsce

MFW prognozuje spadek inflacji w Polsce do 7,2 proc. na koniec 2023 r. Inflacja ma spaść do 5 proc. na koniec 2024 r. i do 3,6 proc. na koniec 2025 r. „NBP powinien odpowiedzieć na zmieniające się warunki i powinien być gotowy na dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne do obniżenia inflacji do poziomu celu inflacyjnego na koniec 2025 r.” – powiedział szef misji MFW.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc.

KW

Zdjęcie: Według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2". Fot. Pixabay/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka