Jerzy Kuczera, fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
Jerzy Kuczera, fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Zmarł Jerzy Kuczera. Teatrowi oddał serce

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego poinformował o śmierci Jerzego Kuczery, aktora teatralnego, filmowego i serialowego, wykładowcy, wieloletniego dyrektora Studium Aktorskiego. 12 kwietnia artysta skończyłby 72 lata.

Wybitny aktor teatralny i filmowy

Zagrał ponad 100 ról dramatycznych i komediowych. Oglądaliśmy go m.in. w „Mężu i żonie”, „Jak wam się podoba”, „Trzech siostrach”, „Weselu”, „Odprawie posłów greckich”, „Popiele i diamencie”, „Amadeuszu”, „Wyzwoleniu”, „Hamlecie”, „Dziadach”, „Przygodach Sindbada Żeglarza".

Artysta występował także występował w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach „Warszawianka”, „Młyn”, „Uczeń diabła”, „Prawo głosu” i „Kucharki”.

Ponadto Jerzy Kuczera grał w filmach (m.in. „Na straży swej stać będę”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Paciorki jednego różańca”) oraz serialach (m.in. „Blisko, coraz bliżej”, „Pierwsza miłość”, „Kryminalni”).

Kochał aktorstwo i zajęcia ze studentami

Jerzy Kuczera w 1974 ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 31 grudnia tego roku zadebiutował w roli brata Jana w "Romeo i Julii" Williama Szekspira w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego na deskach Teatru Płockiego.

W latach 1974–1977 występował na scenie Teatru Płockiego. Od 1977 był aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, któremu pozostał wierny do końca. W ostatnich sezonach grał w takich spektaklach jak „Wujek.81. Czarna ballada”, „12 krzeseł”, „Ożenek”, „Himalaje”, „Drach” i „Piąta strona świata”.

Kuczera przez lata pełnił funkcję dyrektora Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Śląskim. "Był pedagogiem uwielbianym przez studentów – zajęciom z najmłodszym pokoleniem adeptów aktorstwa oddawał całe swoje serce. Wielokrotnie zasiadał też w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego lokalnej odsłony był inicjatorem i organizatorem. Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją" - napisał teatr na Facebooku.


Dwukrotnie nagrodzony Krzyżem Zasługi

Jerzy Kuczera został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat nagrody „Aktor-Animator Kultury” przyznawanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej z 1994 roku. Rok później otrzymał wyróżnienie podczas I Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Janusza w spektaklu „Hałdy” St. Bieniasza. Otrzymał także nagrodę im. Leny Starke za rolę Von Kalba w sztuce „Intryga i miłość” F. Schillera (reż. K. Babicki) oraz Nagrodę Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego 2013 za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Uroczystości pogrzebowe artysty odbędą się w środę 5 kwietnia o godzinie 11 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy przy ul Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14.

Zobacz: Jerzy Kuczera czyta "Byłaś serca biciem" Andrzeja Zauchy:


ja

(Na zdjęciu Jerzy Kuczera, fot. Przemysław Jendroska/Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura