(CBŚP i KAS zatrzymało 20 osób w śledztwie dot. grupy wystawiającej "puste" faktury VAT. Fot. Twitter/@CBSPolicji)
(CBŚP i KAS zatrzymało 20 osób w śledztwie dot. grupy wystawiającej "puste" faktury VAT. Fot. Twitter/@CBSPolicji)

Wielka akcja służb. W tle zaginięcie Iwony Wieczorek

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W sześciu województwach zatrzymano 20 osób w śledztwie dot. grupy wystawiającej "puste" faktury VAT. Udział w akcji brało ponad 90 funkcjonariuszy CBŚP i KAS na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Wśród zatrzymanych jest Paweł P., który w grudniu 2022 roku usłyszał zarzuty m.in. utrudniania śledztwa dotyczącego zaginięcia Iwony Wieczorek.

Wystawiali "puste" faktury VAT

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że sprawa dotyczy zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu podrobionych i poświadczających nieprawdę dokumentacji, która była podstawą obniżenia należnych podatków. "Śledztwo obejmuje lata 2018-2023" - podkreśliła policjantka.

"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że +produkcja pustych faktur+ miała miejsce przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. słupy, nieprowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej" - zaznaczyła.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych w nielegalnym procederze brało udział kilkadziesiąt firm, które były wystawcami fikcyjnych faktur, głównie kosztowych, w ramach usług informatycznych, pośrednictwa biznesowego oraz sprzedaży różnych towarów. "Firmy wystawiające fikcyjne faktury korzystały z usług innych osób, które pośredniczyły pomiędzy odbiorcami, a wytwórcami nierzetelnej dokumentacji, czym mieli pozorować faktyczne relacje handlowe" - podała.


Prokurator przedstawił zarzuty 

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Kujawsko-Pomorskiego KAS pod nadzorem zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej. "W ostatnich dniach marca blisko 90 funkcjonariuszy CBŚP i KAS przeprowadziło działania na terenie województwa mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Działania przeprowadzono przy wsparciu policjantów z zarządów CBŚP: w Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu. Podczas akcji zatrzymano 20 osób" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz +prania pieniędzy+" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Wśród zatrzymanych osoba, która usłyszała zarzuty w śledztwie dotyczącym Iwony Wieczorek 

"Wśród zatrzymanych jest Paweł P., któremu w grudniu 2022 r. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zarzuty m.in. utrudniania śledztwa dotyczącego zaginięcia Iwony Wieczorek" - przekazała PK.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z aresztowanych jest Paweł P. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego od 10 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju" - dodała PK.

Jak zaznaczyli śledczy, na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż kwota uszczupleń podatkowych wynosi ponad 55 milionów złotych. Łącznie w śledztwie występuje 24 podejrzanych. Zapewnili przy tym, że śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Paweł P. utrudniał śledztwo 

Paweł P. był jedną z osób, z którymi Iwona Wieczorek bawiła się w sopockim klubie tuż przed jej zaginięciem, w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. W poprzednich latach mężczyzna angażował się w poszukiwania kobiety.

W połowie października dom Pawła P. został przeszukany przez policję, a w grudniu mężczyzna usłyszał zarzuty w sprawie możliwego mataczenia ws. Iwony Wieczorek. Pawła P. podejrzewano m. in. o to, że miał bez pozwolenia wejść do domu kobiety po jej zaginięciu, aby "usuwać nieokreślone pliki". Służby zabezpieczyły m. in. telefony komórkowe, karty pamięci czy tablety jego oraz jego partnerki. Ponadto, w domu Pawła P. znaleziono też narkotyki.

MP

(CBŚP i KAS zatrzymało 20 osób w śledztwie dot. grupy wystawiającej "puste" faktury VAT. Fot. Twitter/@CBSPolicji)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo