Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Łukaszenka zaskoczył Putina. Wszystko się nagrało

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Białoruski despota Alaksandr Łukaszenka spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w przeddzień posiedzenia Rady Najwyższej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Kamery uchwyciły interesującą wymianę zdań.

Spotkanie Putina z Łukaszenką

Oficjalne białoruskie media poinformowały, że Łukaszenka spotkał się z Putinem w środę, w przeddzień posiedzenia Rady Najwyższej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Spotkanie na Kremlu miało trwać bite sześć godzin – od 20:00 do 2:00 w nocy.

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował na Twitterze nagranie z momentu powitania dwóch watażków.


„Wyglądasz na zmęczonego”

Łukaszenka zwrócił się do Putina: „Wyglądasz na zmęczonego”. Putin próbował obrócić to w żart. Odpowiedział, że „musi zapracować na swoją pensję”. 

Łukaszenka przekonywał: „Pokonamy wszystko. Tym, którzy mają nadzieję lub przewidywali, że upadniemy, mogę powiedzieć: nie upadliśmy. Nie będzie łatwo, ale czy kiedykolwiek było? Wytrzymamy i osiągniemy wszystko, nawet w mikroelektronice, o której rozmawialiśmy rok temu. (...) Okazuje się, że znaleźliśmy możliwości dalszej pracy. W naszym i waszym kraju latają rakiety i porusza się sprzęt bojowy, więc przezwyciężymy wszystko. Potrzebujemy tylko trochę czasu”.

Ustalenia między Rosją a Białorusią

Strona rosyjska przekazała, że „główne kierunki wprowadzania w życie postanowień Traktatu w sprawie ustanowienia Państwa Związkowego na lata 2021–2023”. 

Po spotkaniu podpisano szereg ustaleń, dotyczących między innymi „zapewnienia pomocy humanitarnej z budżetu Państwa Związkowego dla studentów i instytucji edukacyjnych” w tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.


ISW: Putin chce wzmocnić kontrolę nad okupowanymi ziemiami Ukrainy

„Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas narady Rady Bezpieczeństwa 5 kwietnia określił działania mające skonsolidować kontrolę nad okupowanymi terytoriami Ukrainy jako kwestię bezpieczeństwa wewnętrznego” – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Putin mówił między innymi o przyspieszeniu integracji z Rosją okupowanych terenów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, a także zażądał wzmocnienia kontroli organów ścigania w związku z zamachami na rosyjskich kolaborantów, które określił jako „terrorystyczne”.

„Putin używał dotąd koncepcji »terroryzmu« oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Rosji, by usprawiedliwić represje i prawdopodobnie robi to samo, by stworzyć warunki do dalszych represji organów ścigania na okupowanych terenach” – ocenia ISW.

Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka