(Telewizja TVN odpowiada Rzecznikowi Praw Dziecka. Fot. TVN)
(Telewizja TVN odpowiada Rzecznikowi Praw Dziecka. Fot. TVN)

Mikołaj Pawlak atakuje TVN. Kto ma rację?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Rzecznik Praw Dziecka zarzuca telewizji TVN brak współpracy w promowaniu telefonu zaufania dla dzieci. Ta zaprzecza i przekonuje, że Mikołaj Pawlak nie ma racji.

Promocja telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Rzecznik atakuje TVN

Rzecznik Praw Dziecka opublikował oświadczenie, w którym ubolewa nad tym, że TVN nie chce brać udziału w promocji telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. RPD pisze, że z ogromnym zaniepokojeniem przyjął odmowę telewizji TVN wzięcia udziału w kampanii społecznej promującej darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12, gdzie przez całą dobę można znaleźć pomoc ratującą zdrowie i życie. 

Telewizja nie zgodziła się na emisję spotu informującego o działalności telefonu, tłumacząc, że „regularnie i rzetelnie informuje o rosnącej liczbie prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży”, a numery telefonów zaufania są umieszczane w tych materiałach. 

– Już kilkukrotnie prosiłem największe ogólnopolskie telewizje o pomoc w promocji Dziecięcego Telefonu Zaufania. Mamy gotowy spot z informacją o działalności telefonu – tłumaczy Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. – Pomoc udzielana przez naszych ekspertów naprawdę działa, od zeszłego roku mieliśmy 80 tysięcy rozmów telefonicznych i czatów internetowych, a w pierwszych miesiącach tego roku udało nam się powstrzymać w ostatniej chwili ponad setkę młodych ludzi przed popełnieniem samobójstwa. Telewizja Polska i Polsat wzięły udział w kampanii społecznej i promowały spot z numerem 800 12 12 12. Tylko TVN odmówił.  "Rzecznik Praw Dziecka mija się z prawdą"

– Rzecznik Praw Dziecka mija się z prawdą – informuje Salon24 Joanna Górska, Dyrektor Działu PR TVN Warner Bros. Discovery Fakty, TVN24, TVN24 BiS. – W trosce o dzieci i młodzież szukających pomocy, od dawna promujemy na antenie TVN24 i w portalu tvn24.pl także numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Stacja informuje, że na portalu TVN24 można znaleźć informację o tym, gdzie dzieci i młodzież w kryzysie mogą szukać pomocy. Górska dodaje, że od kilku lat pod linkiem Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów - TVN24 można znaleźć na ten temat szczegółowe informacje dostępne bez ograniczeń przez całą dobę. Także na twitterowym koncie stacji TVN można znaleźć podobne informacje. Znajduje się tam obszerna lista oraz opis działalności organizacji, stowarzyszeń, w którym można uzyskać wsparcie. Jest wśród nich także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. 

Stacja zachęca do korzystania z pomocy ekspertów pisząc „Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, poniżej znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym”. 

TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży 

W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Dziecka telewizja TVN poinformowała, że jej fundacja „walczy z pogłębiającym się kryzysem, który doprowadził do zatrważającej liczby tragedii dzieci i ich rodzin, a który w dużej mierze wynika z systemowych zaniedbań po stronie państwa na przestrzeni ostatnich dekad”. Dodała, że we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęła budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, wspiera też polską służbę zdrowia, a w szczególności psychiatrię dziecięcą, a także plansza, na której widnieją numery linii pomocy, jest udostępniona na stałe w portalu TVN24.pl pod adresem: https://tvn24.pl/najnowsze/gdzie-szukac-pomocy-5407864.

W Polsce istnieje kilka miejsc, gdzie młodzi ludzie mogą szukać pomocy. Jednym z najbardziej popularnych telefonów zaufania wśród dzieci i młodzieży jest bezpłatny, anonimowy, działający 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. numer 116 111. Prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. 

Tomasz Wypych 

(Telewizja TVN odpowiada Rzecznikowi Praw Dziecka. Fot. TVN)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura