Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Fot. Pixabay
Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Fot. Pixabay

Rynek dzieł sztuki. Co się dzieje po pandemii?

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Najnowszy raport Art Basel i UBS pokazuje, jak wyglądała sytuacja w 2022 roku – informuje „Rzeczpospolita”.

Rynek sztuki pandemii. I po pandemii

W 2020 roku spadek rynku sztuki wyniósł 22 proc. wobec 2019 roku. Wpływ na to miała pandemia. W 2022 roku sytuacja uległa zmianie - światowy rynek dzieł sztuki poprawił się o 3 proc. Wzrósł do 67,8 mld dolarów. To poziom sprzed pandemii – wynika z raportu międzynarodowego dorocznego targu dzieł sztuki w Bazylei Art Basel i szwajcarskiego banku UBS (raport Art Basel i UBS)

Czynnikiem napędzającym wzrost rynku był nadal segment luksusu – czytamy w raporcie.


Rynek sztuki pandemiczne tąpniecie ma za sobą – najgorszy był 2020 rok. Kolejne lata to stopniowy wzrost: 2021 - o 19 proc. do 37,3 mln; 2022 - o 1 proc. do 37,8 mln. Pomogła sprzedaż przez galerie i dealerów. 

Wielkość przychodów z aukcji sektora publicznego zmalała o 1 proc. do 26,8 mld dolarów. Urosła sprzedaż dzieł sztuki o wartości ponad 10 mln dolarów. Wzrosły też przychody marszandów. I to aż o 7 proc. - do 37,2 mld dolarów. Sprzedaż online zmalała o 17 proc. wobec 2021 roku – podaje „Rzeczpospolita”.

Rynek sztuki w Chinach. Polityka "Zero COVID" zaszkodziła 

Raport uwzględnia również dynamikę rozwoju rynku w poszczególnych krajach. Okazuje się, że polityka „zero COVID” była niekorzystna dla Chin. Państwo Środka spadło na 3. miejsce najważniejszych rynków - chiński rynek zmalał do 17 proc. - do 11,1 mld dolarów. 

USA i Wielka Brytania – to najsilniejsze państwa jeśli idzie o rynek sztuki. Rynek amerykański poprawił się o 2 proc. do 45 proc. udziału w światowym rynku. Obroty 30,2 mld dolarów są największe w historii.

Niżej lokuje się Francja.


Rynek sztuki na świecie. Kolekcjonerzy optymistami

W galeriach dominowały obrazy, rzeźby i prace na papierze. Rośnie jednak udział cyfrowych dzieł sztuki: filmów i wideo. 

W 2021 roku galerie uzyskały średnio po 31 proc. przychodów za prace jednego najwyżej cenionego artysty; prace trzech najlepszych zapewniły 51 proc. przychodów.

Z ankiety wynika, że 77 proc. kolekcjonerów jest pewna dalszego wzrostu rynku sztuki, większość będzie chciała też kupować dzieła sztuki – informuje „Rz”.

KW 

Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura