Rosja przywróci karę śmierci? Fot. PAP/EPA/RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Rosja przywróci karę śmierci? Fot. PAP/EPA/RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rosjanie chcą przywrócić radykalne prawo. Jest niezgodne z Konstytucją

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W Rosji obowiązuje moratorium na karę śmierci - Moskwa zobowiązała się do tego jeszcze w 1996 roku wraz z przystąpieniem do Rady Europy. W 1999 roku Sąd Konstytucyjny Rosji wprowadził pierwsze moratorium na stosowanie kary śmierci. Obecnie rosyjskie elity coraz częściej domagają się przywrócenia kary śmierci.

Rosja przywróci karę śmierci?

Rozważania zniesienia moratorium chce Siergiej Mironow, lider partii Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę. Rosyjski deputowany zwrócił się w tej sprawie do przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Walerija Zorkina.

Zdaniem Mironowa to „konieczne ze względu na zmienioną sytuację geopolityczną, wrogie działania zbiorowego Zachodu wobec Rosji, a także akty terrorystyczne i zabójstwa cywili na naszym terytorium”.


Moratorium na karę śmierci - Rosja w Radzie Europy

Ewentualne zniesienie moratorium miałoby głębsze znaczenie geopolityczne i cywilizacyjne. Mironow w swoim liście do przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego zaznaczył, że decyzja o wprowadzeniu moratorium na karę śmierci była ważnym powodem zaproszenia Rosji do Rady Europy w 1996 roku.

Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej podpisali wówczas protokół do Konwencji Praw Człowieka o zniesieniu kary śmierci w czasie pokoju.

Zdaniem lidera Sprawiedliwej Rosji FR „nigdy nie ratyfikowała traktatu”. Rosja w ubiegłym roku wystąpiła z Rady Europy, dlatego – dowodzi Mironow - jej zobowiązania, w tym moratorium na karę śmierci, „straciły na znaczeniu”. 

Wedle Mironowa „zobowiązania te nie mają istotnego znaczenia politycznego i prawnego i zagrażają bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej” – powiedział parlamentarzysta.


Zniesienie kary śmierci a zamach na Fomina vel Tatarskiego

4 kwietnia Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera stwierdził, że w Rosji należy przywrócić karę śmierci „dla takich osób jak Triepowa”. 

Daria Triepowa to kobieta oskarżona o zamach terrorystyczny, w którym zginął propagandysta Władlen Tatarski (Maksim Fomin). Prigożyn to były właściciel kawiarni, w której Władymir Lenin Tatarski pożegnał się z życiem.


Jeszcze w marcu Andriej Kliszas, szef komisji konstytucyjnej Rady Federacji, przekazał, że powrót kary śmierci w Rosji będzie możliwy tylko w przypadku przyjęcia nowej konstytucji – przypomina Bełsat.eu.

KW

Źródło zdjęcia: Rosja przywróci karę śmierci? Fot. PAP/EPA/RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka