Niszczyciel klasy 052DL typu Suzhou chińskiej marynarki wojennej, fot. PAP/EPA
Niszczyciel klasy 052DL typu Suzhou chińskiej marynarki wojennej, fot. PAP/EPA

Chińska armia ćwiczy okrążanie Tajwanu. Operacja "Zjednoczony ostry miecz"

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Chińskie wojsko ćwiczy okrążanie Tajwanu podczas trzydniowych ćwiczeń wojskowych. Tajwańskie ministerstwo obrony powiedziało, że 71 chińskich samolotów wojskowych i dziewięć okrętów wojennych przekroczyło w sobotę na chwilę dzielącą ChRL od Tajwanu linię mediany Cieśniny Tajwańskiej.

Chińskie manewry wokół Tajwanu

Pekin - który postrzega Tajwan jako separatystyczną prowincję Chin - nazwał operację "surowym ostrzeżeniem" dla rządu wyspy. Ćwiczenia rozpoczęły się kilka godzin po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Trzydniowa operacja Chin wokół Tajwanu - nazwana "Zjednoczonym ostrym mieczem" - potrwa do poniedziałku, powiedziało Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).  Artyleria rakietowa dalekiego zasięgu, niszczyciele morskie, łodzie rakietowe, myśliwce sił powietrznych, bombowce, zagłuszacze i tankowce zostały rozmieszczone przez chińskie wojsko w Cieśninie Tajwańskiej.


Jeden z okrętów wystrzelił salwę ze swojego pokładu, gdy płynął w pobliżu wyspy Pingtan, najbliższego punktu Chin w stosunku do Tajwanu - podał Reuters.

"Chińskie manewry to poważne zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa regionu; rząd w Pekinie jako pretekst do ich przeprowadzenia wykorzystał wizytę prezydent Tajwanu Tsaj Ing-wen w USA, podczas której spotkała się w czwartek ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym" - podano w oświadczeniu ministerstwa obrony w Tajpej.

Wizyta prezydent Tajwanu w USA

Prezydent Tsai powiedziała w sobotę, że jej rząd będzie kontynuował współpracę z USA i innymi demokracjami, ponieważ wyspa stoi w obliczu "ciągłego autorytarnego ekspansjonizmu" ze strony Chin.

ChRL wcześniej groziła Tajwanowi konsekwencjami za to spotkanie i wielokrotnie krytykowała kontakty Tsaj z amerykańskimi urzędnikami. W ubiegłym roku chińska armia przeprowadziła wokół Tajwanu ćwiczenia na bezprecedensową skalę w odwecie za wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Ćwiczenia, największy od lat pokaz siły Chin, obejmowały rozmieszczenie odrzutowców i okrętów wojennych oraz wystrzelenie rakiet balistycznych.

Chiny chcą przejąć kontrolę nad Tajwanem

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada obronę wolności i demokracji.

Tajwańskie ministerstwo obrony powiedziało, że odpowie na ćwiczenia Chin "ze spokojem, racjonalnie i poważnie", opierając się na zasadzie "nie eskalowania konfliktów, ani nie wywoływania sporów w celu obrony naszej narodowej suwerenności i bezpieczeństwa".

ja

(Zdjęcie: Niszczyciel klasy 052DL typu Suzhou chińskiej marynarki wojennej, fot. PAP/EPA)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka