Na rowerzystów łamiących przepisy czekają dotkliwe kary. (fot. Pixabay)
Na rowerzystów łamiących przepisy czekają dotkliwe kary. (fot. Pixabay)

Wiosna na rowerze. Uważajcie na mandaty

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Sezon rowerowy można oficjalnie uznać za rozpoczęty. Podczas ciepłych dni coraz więcej osób chętnie decyduje się na korzystanie z tego środka transportu. Należy jednak mieć na uwadze, że rowerzyści również muszą przestrzegać określonych przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym wypadku grożą mandaty w wysokości nawet do 3 tys. złotych.

Rowerzysto, uważaj na mandaty

Po zeszłorocznych zmianach na mocy art. 97 Kodeksu wykroczeń, za niestosowanie się do przepisów drogowych rowerzystom grozi mandat w wysokości od 20 do 3000 zł. Tak wysokie kary grożą jednak osobom dopuszczających się bardzo poważnych naruszeń przepisów.


Jazda rowerem pod wpływem alkoholu

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest trzeźwość rowerzysty. Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości co najmniej 1000 zł, a maksymalna wysokość kary wynieść może nawet 2500 zł. 

Wyposażenie roweru

Kolejną kwestią jest wyposażenie roweru. W tym przypadku przepisy są określone bardzo konkretnie. Każdy rowerzysta musi zadbać o to, by jego pojazd posiadał: co najmniej jeden dobrze działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, przynajmniej jedno, czerwone światło odblaskowe z tyłu (ważne: musi mieć kształt inny niż trójkąt), a także jedno pozycyjne światło w tym samym kolorze. Rower wyposażony musi być też w przynajmniej jedno światło pozycyjne z przodu o barwie białej lub żółtej. W przypadku pojazdu, który uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką, musi on być dodatkowo wyposażony w kierunkowskazy. Za brak któregoś z wymienionych elementów otrzymać można mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Czy trzeba jeździć w kasku?

Należy podkreślić, że według obecnych przepisów rowerzysta nie ma obowiązku jeżdżenia w kasku. Warto jednak się w niego zaopatrzyć w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy.

Co z jazdą po chodniku?

Mandat otrzymać można również za jazdę po chodniku, jeżeli nie zwrócimy uwagi na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, poruszając się rowerem po chodniku, musimy zadbać o to, by nasza prędkość była zbliżona do prędkości pieszego. W przeciwnym wypadku można zostać ukaranym grzywną w wysokości 300 zł. Taka sama kara czeka na osoby utrudniające pieszym poruszanie się po chodniku.

Za nieustąpienie pierwszeństwa otrzymać można mandat w wysokości 100 zł. W przypadku naruszenia przepisów dotyczących korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, rowerzysta może zapłacić 200 zł mandatu. Z kolei za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych grozi kara w wysokości od 50 do 100 zł.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: rowerzyści na drodze / źródło: Pixabay) 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka