Emocje wywołała zawartość skrzynki z warzywami, obok której stanął Robert Biedroń, fot. PAP/Wojtek Jargiło
Emocje wywołała zawartość skrzynki z warzywami, obok której stanął Robert Biedroń, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Bataty czy ziemniaki? Co pokazał Biedroń na wsi?

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Podczas sobotniej konwencji Lewicy z propozycjami dla polskiej wsi, europoseł Robert Biedroń i posłanka Anita Sowińska wystąpili na tle skrzynki z warzywami i owocami. Na Twitterze wybuchła dyskusja, czy to bataty, czy może jednak pospolite ziemniaki.

W sobotę w gospodarstwie rolnym Zielony Kąt (woj. lubelskie) liderzy Lewicy przedstawili swoje propozycje dla polskiej wsi podczas konwencji "Polska wieś - wspólne dobro".


Co pokazał Robert Biedroń?

Zaczęło się od wpisu Macieja Stańczyka. "Polska wieś to dla Lewicy bataty" -  napisał, prezentując zdjęcie Roberta Biedronia obok skrzynki z czerwonymi warzywami.

"Mówią o tym że duże dyskonty wygrywają z małymi polskimi dostawcami, a w tle bataty z dużego dyskontu. Wiarygodni" - ironizował Stańczyk.

Oburzeni tym politycy Lewicy usiłowali przekonać, że dziennikarz się myli.

"Panie kochany, ja rozumiem że wy w PiSie to wieś od dawna tak raczej teoretycznie kochacie, ale żeby nie odróżniać batata od ziemniaka odmiany ricarda? Serio?" — odpowiedział Adrian Zandberg.

"A odróżnia Pan ziemniaki kolorowe, od batatów :) bo my na Lewicy tak i nie nie są to bataty" — napisała Katarzyna Kotula.

"W Polsce prowadzi się rozmaite uprawy szklarniowe: pomidory, ogórki, a także - bataty. Jest popyt, jest podaż. Co Pana dziwi?" - napisała Anna Maria Żukowska.

Jeden z internautów napisał, że pokaże to zdjęcie rolnikowi z Wolumenu, u którego kupuje czerwone ziemniaki.


Bataty w Polsce - uprawa

Bataty, popularnie nazywane słodkimi ziemniakami, da się uprawiać w Polsce, ale na dużą skalę jest to nieopłacalne. Bataty są bowiem niezwykle wrażliwe na niską temperaturę, a długotrwały przymrozek prowadzi do ich obumarcia. Należy je sadzić około połowy maja, tak, aby zdążyć ze zbiorami przed jesiennymi przymrozkami. Bataty wymagają sporej ilości wody, ale jeśli przesadzimy z podlewaniem, to bulwy zgniją. Są również podatne na ataki różnego rodzaju szkodników.

Bataty są bogate w węglowodany złożone i błonnik. Poza tym są bogactwem wielu witamin i mikroelementów, takich jak potas, miedź, witamina A i witamina B6. Zawierają duże ilości beta-karotenu. Bataty posiadają udowodnione właściwości przeciwutleniające. Ze względu na niski indeks glikemiczny są dobre dla osób z cukrzycą.

Kolorowe ziemniaki - właściwości

Natomiast jeśli chodzi o ziemniaki kolorowe, to według ekspertów zdecydowanie przewyższają odmiany klasyczne pod kątem właściwości odżywczych ich bulw. Charakteryzują się one wyższą zawartością polifenoli i większą aktywnością przeciwutleniającą (4-krotnie) oraz wyższą zawartością kwasu askorbinowego niż w ziemniakach o jasnym miąższu. Najlepiej gotować je w mundurkach. Niestety są o wiele droższe niż klasyczne ziemniaki.

Ziemniak ricarda, o którym wspomina Zandberg, ma kremowo-biały miąższ, owalny kształt bulw, pozwala osiągnąć wysoki plon. Centrala Nasiennictwa w Warszawie informuje, że odmiana ta charakteryzuje się średnimi wymaganiami co do gleb i wilgotności.  Ponadto wysoką odpornością na parcha, średnią na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze się przechowuje.

ja

(Zdjęcie: Emocje wywołała zawartość skrzynki z warzywami, obok której stanął Robert Biedroń, fot. PAP/Wojtek Jargiło)


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka