Koronacja Karola i Camilli odbędzie się 6 maja. Fot. Twitter/Royal Family
Koronacja Karola i Camilli odbędzie się 6 maja. Fot. Twitter/Royal Family

Ujawniono strój Camilli na koronację. To szata pełna symboli

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Na koronację Karola III Camilla założy uroczystą szatę pełną detali. Pracuje nad nimi sztab hafciarek. Ceremonialny strój Camilli to nowy element koronacyjny. Strój z fioletowego jedwabnego aksamitu i haftowany złotem, będzie noszony przez królową, gdy opuści ona po koronacji Opactwo Westminsterskie.

Królewski płaszcz Karola

W Wielkiej Brytanii trwają gorączkowe przygotowania do uroczystości koronacyjnej króla Karola III i królowej małżonki Camilli.  74-letni Karol III oraz o rok starsza Camilla wzięli ślub w 2005 r. Dla obydwojga jest to drugie małżeństwo.

Pałac Buckingham ujawnił, w jakich strojach wystąpi brytyjska rodzina królewska. Zgodnie z tradycją Karol i Camilla będą ubrani w dwa różne kostiumy: strój państwowy, używany już przez członków rodziny królewskiej podczas innych wydarzeń, noszony po przybyciu do Opactwa Westminsterskiego; następnie strój ceremonialny (lub sukcesyjny) na wyjście, po koronacji. Ten ostatni jest tradycyjnie bardziej spersonalizowany.

Królewska szata państwowa, która będzie noszona przez Karola po przybyciu do opactwa, jest wykonana z karmazynowego aksamitu haftowanego złotem i była noszona przez jego dziadka, króla Jerzego VI, podczas jego koronacji w 1937 roku. Ma tren o długości 3,5 metra.


Haftowana szata Camilli

Kunsztowny strój ceremonialny królowej, wykonany przez Royal School of Needlework - jedną z najbardziej prestiżowych londyńskich szkół hafciarskich, której Camilla jest patronką - oraz pracownię krawiecką Ede & Ravenscroft, jest ozdobiony złotym haftem przedstawiającym symbole natury, w tym specyficzne kwiaty, które mają szczególne znaczenie dla pary i rodziny królewskiej jako całości – pisze Daily Mail.

Wśród kwiatów haftowanych na szacie są konwalia, która była ulubionym kwiatem królowej Elżbiety II; mirt, który symbolizuje nadzieję; paproć Maidenhair, która symbolizuje czystość; jagoda, która symbolizuje miłość i czułość; ostróżka delphinium, jeden z ulubionych kwiatów króla; przywrotnik miękki (Alchemilla Mollis), znany jako Płaszcz Pani, która symbolizuje miłość i pocieszenie; oraz emblematy narodowe: róża, oset i koniczyna.

Nowa suknia Camilli została również ozdobiona pszczołami i chrząszczami, aby odzwierciedlić przywiązanie pary królewskiej do świata przyrody, a szerzej nowego króla do ochrony środowiska.


Koronacja Karola i Camilli - data

Koronacja odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w sobotę 6 maja o godz. 11 czasu londyńskiego (o 12 w południe w Polsce). Koronacyjna procesja będzie wiodła z Pałacu Buckingham przez reprezentacyjną aleję The Mall, Trafalgar Square, rządową aleję Whitehall do Opactwa Westminsterskiego, a z powrotem wróci tą samą trasą. Królewska para będzie jechać karetą.

Podarowane przez papieża Franciszka dwa małe fragmenty z krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, umieszczone zostały w nowym Krzyżu Walii mającym prowadzić procesję koronacyjną Karola III w Opactwie Westminsterskim. Ceremonia ma mieć przede wszystkim charakter religijny. Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który ją poprowadzi, porównał ją do święceń kapłańskich. Moment namaszczenia - najbardziej osobisty fragment ceremonii - nie był pokazany podczas transmisji telewizyjnej z koronacji Elżbiety II w 1953 roku i choć jak do tej pory nie ogłoszono tego oficjalnie, oczekuje się, że tak samo będzie w przypadku koronacji Karola III.

ja

(Zdjęcie: Koronacja Karola i Camilli odbędzie się 6 maja. Fot. Twitter/Royal Family)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka