(Zniszczone banknoty można wymienić. Fot. Pixabay)
(Zniszczone banknoty można wymienić. Fot. Pixabay)

NBP wycofa niektóre banknoty z obiegu. Lepiej wymienić je jak najszybciej

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Zdarza się, że posiadamy w swoim portfelu zniszczone banknoty, które mogą nie zostać przyjęte przez kasjerów. To nie problem, wystarczy, że udamy się do najbliższej placówki banku, by wymienić je na nowe. Są jednak przypadki, że bank odda nam jedynie połowę wartości nominału albo jeszcze gorzej - zostaną wycofane bez wymiany.

Zniszczone banknoty - wymiana

Często trafiamy w posiadanie banknotów, które w obiegu są już zbyt długo. Można na nich zauważyć ostre ślady użytkowania m.in. przerwanie, odbarwienie, czy też to, że jest klejony. Takie nominały mogą nie zostać przyjęte w sklepie.To jednak nie problem, jest bardzo proste rozwiązanie. 


Na mocy Zarządzenia Nr 31 z 2013 roku Prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że uszkodzone banknoty oraz monety można wymienić w dowolnym oddziale banku komercyjnego bądź w jednostce terenowej Narodowego Banku Polskiego. Pracownik banku zrobi to od ręki, chyba że zachodzi podejrzenie co do autentyczności nominału. 

Cała procedura jest bardzo prosta i szybka. Trwa zaledwie kilka minut. Klient banku zobowiązany jest wypełnić wniosek, a następnie pisemnie potwierdzić odbiór pieniędzy.

Za niektóre banknoty możesz dostać tylko połowę wartości

Co ciekawe, w rozporządzeniu jest również zawarte, że za niektóre banknoty można otrzymać tylko połowę wartości. Dotyczy to nominałów, których zostało zachowane od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu.

Jeżeli natomiast zachowane jest mniej niż 45 proc. to taki banknot nie kwalifikuje się do wymiany. Nominały zostają wówczas zniszczone przez NBP w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Klient może odzyskać taką gotówkę, tylko w momencie, gdy wniesie żądanie jej zwrotu. 

MP

(Zniszczone banknoty można wymienić. Fot. Pixabay) 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka