na zdjęciu: Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. © fot. Salon24.pl
na zdjęciu: Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. © fot. Salon24.pl

Zamieszanie ze składkami. ZUS przypomniał o obowiązku dla jeszcze jednej grupy

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej osobom, które zawiesiły lub zakończyły działalność gospodarczą. Do tej pory było to niejasne, ZUS dostawał sporo zapytań w tej sprawie. Ostatecznie ZUS poinformował w komunikacie, że ta grupa płatników też musi złożyć dokument ZUS DRA za kwiecień 2023.

ZUS: Zawieszenie działalności nie zwalnia z rozliczenia składki zdrowotnej

Od jakiegoś czasu do ZUS trafiały liczne zapytania o to, czy osoby, które już nie prowadzą działalności gospodarczej też są zobowiązane do złożenia dokumentów dotyczących rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Jak informuje ZUS, każda osoba prowadząca działalność pozarolniczą, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne.


"W ostatnim czasie pojawia się wiele pytań dotyczących rozliczenia składki dla osób, które już nie prowadzą swoich biznesów. Wyjaśniamy, że jeżeli płatnik zakończył lub zawiesił prowadzenie działalności, musi złożyć do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby prowadzące jednoosobową działalność składają roczne rozliczenie składki zdrowotnej na dokumencie ZUS DRA" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Kiedy nie trzeba rozliczać składki zdrowotnej? ZUS odpowiada

Inaczej jest w przypadku, kiedy przedsiębiorca zmarł w 2022 r. Wówczas ustanowiony zarządca sukcesyjny nie składa rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za zmarłego płatnika. „Roczne rozliczenie w takim przypadku ZUS sporządzi z urzędu. Jeśli jest obowiązek rozliczenia składek za kwiecień 2023 r. zarządca sukcesyjny przekazuje jedynie rozliczenie za bieżący miesiąc za pracowników bez wypełniania bloku rocznego w DRA/RCA” – mówi Żebrowski.

Rzecznik ZUS zwraca uwagę, że każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc np. podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek.


ZUS może zwrócić pieniądze z tytułu nadpłaty

ZUS podkreśla, że roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona przez ZUS na poczet zaległości. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące. 


SW

na zdjęciu: Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na warszawskiej Pradze. © fot. Salon24.pl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka