(Termin złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpiecznie zdrowotne. Fot. Pixabay)
(Termin złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpiecznie zdrowotne. Fot. Pixabay)

To musi zrobić każdy przedsiębiorca. Czas powoli mija

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Do 22 maja należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą jak to zrobić, ZUS przygotował nagranie wideo, gdzie eksperci tłumaczą cały proces.

Zbliża się ostateczny termin 

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Jak podał ZUS, obowiązek ten spełniło już ponad 600 tys. płatników. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski informuje, że roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.


Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

W sytuacji, gdy na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 r.

Ubezpieczyciel przypomniał jednocześnie, że rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące.

ZUS pomoże przedsiębiorcom 

Z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie, mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje więc pełne wsparcie dla przedsiębiorców. Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek.

Z kolei na stronie internetowej ZUS i na kanale YouTube udostępniono nagranie z webinarium, w którym eksperci tłumaczą, jak złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz odpowiadają na pytania. 

MP

(Termin złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpiecznie zdrowotne. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka