Dziś Międzynarodowy dzień walki z homofobią i transfobią. Fot. Pixabay
Dziś Międzynarodowy dzień walki z homofobią i transfobią. Fot. Pixabay

Dyplomatyczna ofensywa w obronie praw osób LGBTQI+. "Zjednoczeni w różnorodności”

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Blisko 50 ambasadorów, dyplomatów, przedstawicieli rządów i instytucji międzynarodowych podpisało się pod listem w obronie praw osób LGBTQI+. Swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała również Rada UE, a także Volker Türk, wysoki komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

Prawa osób LGBTQI+ prawami człowieka

"Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych (LGBTQI+) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami" - zaznaczają sygnatariusze we wstępie listu otwartego opublikowanego z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

List udostępniła na swojej stronie internetowej Ambasada USA w Polsce.


Dyplomaci piszą, że uznają przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. "Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTQI+, mają prawo w pełni z nich korzystać" - podkreślają.

"Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych również w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - czytamy.

"Aby to umożliwić, a w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Dotyczy to szczególnie obszarów takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów" - wymienili dyplomaci.

Dyplomaci chwalą organizatorów marszów równości

Sygnatariusze listu wyrazili uznanie dla działań organizatorów marszów równości w polskich miejscowościach oraz "dla ciężkiej pracy społeczności LGBTQI+ i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTQI+ oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową".

Pod listem podpisali się ambasadorzy Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Kanady, Kostaryki, Liechsteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Meksyku, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii, Administrator Generalnej Wallonie-Bruxelles International i Przedstawiciela Rządu Regionu Stołecznego Brukseli, Dyrektora Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, P.O. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji, Dyrektor Regionalnej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Rada UE zwraca uwagę na problem dyskryminacji osób  LGBTIQ+

Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest hasło: „Zawsze razem: zjednoczeni w różnorodności”. Przesłanie z okazji tego dnia wystosowała również Rada UE.

"Obserwujemy wzrost retoryki anty-LGBTIQ+, podsycanej dezinformacją i fałszywą narracją, co często prowadzi do przemocy, nękania i stygmatyzacji. W sprawozdaniach Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Transseksualnych i Interseksualnych oraz Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej wskazano na rosnący poziom przemocy, dyskryminacji i wykluczenia osób  LGBTIQ+ w Europie. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tą sytuacją – zarówno w Europie, jak i na świecie. Konflikty, kryzysy i nadzwyczajne sytuacje humanitarne często przyczyniają się do zwiększenia podatności społeczności  LGBTIQ+ na zagrożenia" - czytamy w piśmie.


Rada UE zaznacza, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której prawa człowieka nadal są naruszane ze względu na postrzeganą lub faktyczną orientację seksualną i tożsamość płciową. UE apeluje do wszystkich 67 jurysdykcji państwowych na całym świecie, które nadal uznają homoseksualizm za przestępstwo, wśród których 11 nakłada karę śmierci za związki osób tej samej płci, aby natychmiast "położyły kres tej dyskryminacyjnej praktyce". "Zobowiązujemy się do współpracy ze wszystkimi naszymi partnerami w celu przeciwdziałania polityce, przepisom oraz praktykom dyskryminującym na podstawie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, oraz do działania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy" - napisano.

Przedstawiciele UE z zadowoleniem przyjęli pozytywne zmiany, takie jak wzmocnienie ochrony prawnej w niektórych krajach osób  LGBTIQ+. "UE zdecydowanie wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw osób  LGBTIQ+. W tym roku środki finansowe przekazywane za pośrednictwem naszych programów i mechanizmów regionalnych i innych zostają uzupełnione o dodatkową kwotę w wysokości 15 mln EUR przeznaczoną na promowanie równości, włączenia społecznego i różnorodności na świecie" - przypomniano.

Rada UE zapewnia, że będzie kontynuować wysiłki, w tym na forach wielostronnych, prowadzące do ochrony osób  LGBTIQ+ oraz upowszechniania pełnego korzystania przez te osoby z praw człowieka we wszystkich aspektach życia; zarówno w UE, jak i na całym świecie. "Dziś jesteśmy tu wszyscy razem – zjednoczeni w różnorodności" - podkreślono.

Kampania Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka na rzecz społeczności LGBTIQ+"

Volker Türk, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, napisał, że prawa człowieka wszystkich osób LGBTIQ+, jako równych członków rodziny ludzkiej, muszą być respektowane. "Jak symbolizuje tęczowa flaga, podziwiam kolorową kreatywność, bogactwo i fantastyczny wkład, jaki ten ruch wniósł w sprawę praw człowieka dla wszystkich. Szanuję odwagę, jakiej często wymaga życie w obliczu uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy. Doceniam postęp społeczny i transformację społeczną, do której doprowadzili, z korzyścią dla nas wszystkich. Ich walka o wolność, szacunek i równość jest walką zbiorową" - czytamy w oświadczeniu Türka.


Również on postawił kwestię ataków na społeczność LGBTIQ+. Zauważył, że wciąż w wielu krajach osoby LGBTIQ+ spotykają się z niedopuszczalnym ograniczaniem ich praw. "W celu podsycania wrogości, zasiewania podziałów, odwracania uwagi od rzeczywistych kwestii i czerpania z nich korzyści politycznych, grupy walczące o prawa i ich przedstawiciele na całym świecie atakują osoby LGBTIQ+ z nienawiści, zaostrzając przemoc, stygmatyzację i dyskryminację. Stoją po złej stronie historii" - uważa wysoki komisarz.

Jak dodał, "miłość, sprawiedliwość, szacunek i równość zwyciężą".

Biuro Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka rozpoczęło wczoraj nową kampanię ONZ Free & Equal, aby "uhonorować siłę solidarności i zwiększyć poszanowanie praw społeczności LGBTIQ+".

ja

(Zdjęcie: Dziś Międzynarodowy dzień walki z homofobią i transfobią. Fot. Pixabay)

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo