© fot. Salon24.pl
© fot. Salon24.pl

Wielu Polaków jeszcze nie zdążyło zapłacić. Już podali nowe stawki

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Na wieść o posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pojawił się strach, że będzie podwyżka abonamentu rtv. Posiadacze odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych obawiali się, że opłata w 2024 wzrośnie. Ostatecznie KRRiT przekazała wiadomość, że jakie będą stawki za abonament w przyszłym roku.

KRRiT podwyższała z roku na rok opłaty za abonament rtv

KRRiT podniosła stawki na 2023 r. względem roku 2022. Stąd spodziewano się, że i w tym roku będzie podobnie i w mediach zaczęły pojawiać się zapowiedzi spodziewanej podwyżki abonamentu rtv. To oburzyło przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, który postanowił zainterweniować.

Ze względu na wprowadzające w błąd informacje, pojawiające się w niektórych mediach, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała, że "abonament RTV zaplanowany przez KRRiT na 2024 r. nie ulega zmianie".


Stawki za abonament rtv w 2024 roku

W komunikacie podano, że "10 maja 2023 r. zostało przyjęte rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r.: za używanie odbiornika radiofonicznego - 8,70 zł za jeden miesiąc; za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego - 27,30 zł za jeden miesiąc".

"Krajowa Rada określając wysokość opłat abonamentowych na 2024 r. skorzystała ze swojego ustawowego uprawnienia do określenia wysokości opłat abonamentowych na poziomie niższym niż to wynika z ustawy o opłatach abonamentowych" - podkreślono.


Osoby zwolnione z opłat abonamentowych

Warto jednocześnie przypomnieć, że nie wszyscy muszą płacić abonament rtv. Opłatę muszą wnosić zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje czy firmy, które posiadają radioodbiornik i/lub odbiornik telewizyjny. Gospodarstwa domowe wnoszą jedną opłatę – niezależnie od liczby posiadanych odbiorników. Czyli nawet jeśli mamy telewizor w każdym pokoju - zapłacimy jakby tylko za jeden.

Część osób jest zwolniona z konieczności uiszczania opłat abonamentowych. Zgodnie z przepisami są to m.in. osoby, które ukończyły 75 lat, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. wynagrodzenia, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby, co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, całkowitej niezdolności do pracy, znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej albo okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Część polityków postuluje całkowitą likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego, który według wyliczeń płacony jest dziś przez mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Ma to w swoich planach m.in. Platforma Obywatelska i Polska 2050.

ja

(Zdjęcie: © fot. Salon24.pl)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura