Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Cenne zbiory trafiły na Wawel

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W piątek na Zamku Królewskim w Wawelu miała miejsce inauguracja wystawy „Tycjan i inni... Najnowsze dzieła z Zamku Królewskiego na Wawelu”, podczas której prezentowane są unikatowe dzieła malarskie oraz porcelanowe figury. Jednym z najważniejszych punktów wystawy jest dzieło Parisa Bordone’a „Diana i Kallisto”, które zostało zakupione dzięki wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego.

Wystawę będzie można podziwiać do 11 czerwca w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.

Dzieła mistrzów na Wawelu

Na wystawie "Tycjan i inni... Najnowsze dzieła z Zamku Królewskiego na Wawelu” można podziwiać szereg arcydzieł malarskich, które dzięki prywatnym darczyńcom i staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasiliły zbiory Wawelu w ostatnich latach. Dzieła Tycjana reprezentuje zakupiony w ubiegłym roku obraz „Alegoria miłości”.

Wenecki mistrz często komponował obrazy na podstawie swoich poprzednich dzieł, nieznacznie je modyfikując. Obraz „Alegoria miłości” jest uznawany za jedną z najlepszych wersji pierwowzoru – „Alegorii miłości małżeńskiej Tycjana”, który można podziwiać w Luwrze. Dzięki wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego, zbiory na Wawelu powiększyły się również o dzieło ucznia Tycjana – Parisa Bordone'a „Diana i Kallisto”.

– Współpraca Totalizatora Sportowego z Zamkiem Królewskim na Wawelu jest dla spółki kolejnym krokiem w rozwoju kultury narodowej. Ta dawna, krakowska siedziba polskich królów to miejsce będące wielkim skarbcem polskiej tradycji i historii, które należy pielęgnować. Dlatego też bardzo się cieszę, że wraz z zainaugurowaniem tej współpracy o kolejne dzieło wzbogaciła się kolekcja malarstwa renesansowego Zamku. Jest nim obraz „Diana i Kallisto” autorstwa Parisa Bordona, którego zakup wsparła Fundacja Totalizatora Sportowego, największego mecenasa kultury i sportu w Polsce – mówi Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.  


Na wystawie można znaleźć również obrazy Jana II Brueghela czy Françoisa de Troy. Prezentowana jest również strata wojenna, która w ubiegłym roku powróciła na Wawel „Lekcja rysunku” Jana Mauritsa Quinkhardta.

Ważna współpraca

Piątkowa inauguracja była również uroczystym rozpoczęciem współpracy z dwoma partnerami Zamku Królewskiego na Wawelu – PKO Banku Polskiego, który objął rolę Partnera Strategicznego Zamku Królewskiego na Wawelu i Totalizatora Sportowego – Partnera Zamku Królewskiego na Wawelu.


– Zamek Królewski na Wawelu z wielką wdzięcznością i radością przyjął wybitne dzieła sztuki, podarowane przez Fundację PKO Banku Polskiego i Fundację Totalizatora Sportowego. Obrazy w znaczący sposób wzbogacają bezcenną kolekcję malarstwa na Wawelu, przyczyniając się do realizacji towarzyszącej nam wspólnej misji o upowszechnianiu wiedzy o Zamku tak w Polsce, jak i za granicą. Mam nadzieję, że zainaugurowana dziś uroczyście współpraca z PKO Bankiem Polskim ­– Partnerem Strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu i Totalizatorem Sportowym – Partnerem Zamku Królewskiego na Wawelu – przekształci się w wieloletnią, wspaniałą przygodę, której nadrzędnym celem będzie zawsze upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego, tak jak czynimy to wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną – Mecenasem Edukacji oraz Firmą TAURON – Mecenasem Festiwalu Wawel o Zmierzchu i Tygodnia patriotycznego ­– mówił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura