Sting. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
Sting. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Sting ostrzega przed muzyką stworzoną przez AI. "Bitwa, którą musimy stoczyć"

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Brytyjski muzyk Sting jest kolejnym artystą, który wyraził zaniepokojenie sztuczną inteligencją (AI). Wielokrotnie nagradzany artysta, niegdyś wokalista rockowej grupy The Police, znany też z solowej kariery oznajmił, że powinniśmy być ostrożni wobec tej technologii i że czeka nas „bitwa, którą wszyscy musimy stoczyć”.

Sting: Musimy bronić ludzkiego kapitału przed sztuczną inteligencją

– Elementy, z których składa się muzyka, należą do nas, do ludzi – powiedział Sting w czwartkowym wywiadzie dla BBC.

– To będzie bitwa, którą wszyscy będziemy musieli stoczyć w ciągu najbliższych kilku lat: obrona naszego ludzkiego kapitału przed sztuczną inteligencją – dodał.

Budząca wiele sprzecznych argumentów i emocji debata na temat piosenek AI pojawiła się w branży muzycznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wzrost popularności technologii, której symbolem stał się ChatGPT spowodował reakcję kilku znanych osobistości sceny muzycznej.


"Przyszłość jest tutaj". Sztuczna inteligencja generuje głosy muzyków?

W zeszłym miesiącu użytkownik TikTok twierdził, że wykorzystał sztuczną inteligencję do wygenerowania głosów Drake'a i The Weeknd, aby stworzyć wirusowy utwór "Heart on my Sleeve", komentując online: „Przyszłość jest tutaj”. Utwór AI można znaleźć na YouTube.


Nie wszyscy artyści nie chcą AI w muzyce

Nie wszyscy artyści stronią od tej technologii – zaznacza CNN.

W marcu francuski DJ i producent muzyczny David Guetta powiedział CNN Business, że chce „uchwycić” tę technologię - nawet jeśli „istnieje mały problem etyczny” dotyczący tego, kto jest właścicielem praw autorskich do piosenek AI.


Nick Cave i Sting przeciw muzyce AI

W styczniu australijski piosenkarz i autor tekstów Nick Cave powiedział, że „dziesiątki” piosenek w jego stylu zostały stworzone przy użyciu ChatGPT. Określił to mianem „groteskowej kpiny z tego, czym jest bycie człowiekiem”.

Także Sting nie ma jednak wątpliwości: „Natychmiast się nudzę, gdy widzę obraz wygenerowany komputerowo. Wyobrażam sobie, że tak samo będę się czuł, gdy sztuczna inteligencja będzie tworzyć muzykę”.

– Może w przypadku elektronicznej muzyki tanecznej to działa. Ale w przypadku piosenek wyrażających emocje, nie sądzę, by mnie to poruszyło – dodał.

Universal Music Group, która reprezentuje Stinga, porównała muzykę AI do „oszustwa” w pilnym liście wysłanym w kwietniu do platform strumieniowania muzyki, takich jak Spotify i Apple Music.

– Narzędzia są przydatne, ale to my musimy nimi sterować – dodał Sting w wywiadzie dla CNN. – Nie sądzę, że możemy pozwolić maszynom po prostu przejąć kontrolę. Musimy być ostrożni – zaapelował.


Kim jest Sting?

Prawdziwe nazwisko Stinga to Gordon Matthew Thomas Sumner. W czwartek na ceremonii w londynie Londynie Sting otrzyma najwyższe wyróżnienie przyznawane przez stowarzyszenie muzyczne The Ivors Academy.

Zdobywca Złotych Globów i nagród Grammy, były członek angielskiego zespołu rockowego The Police, jest najbardziej znany z piosenek takich jak „Every Breath You Take” i „Message In A Bottle”.

KW

Źródło zdjęcia: Sting. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura