na zdjęciu: Polskie banknoty. Zgodnie z prawem NBP musi wymienić uszkodzone banknoty. Fot. Salon24 ©
na zdjęciu: Polskie banknoty. Zgodnie z prawem NBP musi wymienić uszkodzone banknoty. Fot. Salon24 ©

NBP może wycofać niektóre banknoty z obiegu. Lepiej nie ociągać się z wymianą

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Porwane, poplamione lub wyblakłe banknoty często trafiają do naszego portfela. Sprzedawca ma prawo by ich nie przyjąć. Czy to oznacza, że taki banknot już się nie przyda? Nic bardziej mylnego. NBP na mocy jednego z zarządzeń ma obowiązek taki banknot wymienić na nowy. Są jednak przypadki, że bank odda nam jedynie połowę wartości nominału lub co gorsza - po prostu wycofa je bez rekompensaty.

Zniszczony banknot - wymiana

Zdarza się, że trafiamy w posiadanie zniszczonych banknotów, które przez swój zły stan nie zostaną uznane przez kasjerów. Nie musi to jednak oznaczać, że nie będziemy mogli już skorzystać z nominału. Trzeba go jednak wymienić.

Jest to możliwe na mocy zarządzenia Nr 31 z 2013 roku Prezesa Narodowego Banku Polskiego, w którym wskazano, że zniszczone banknoty lub monety można wymienić w dowolnym oddziale banku komercyjnego bądź w jednostce terenowej Narodowego Banku Polskiego. 


Można to zrobić na miejscu od ręki. Wystarczy jednie wypełnić wniosek, a następnie potwierdzić odbiór pieniędzy. Osoby, które nie mają czasu pojawić się w placówce banku lub w jednostce terenowej NBP mogą przesłać bezpośrednio do Centrali Narodowego Banku Polskiego przesyłką pocztową lub kurierską wniosek wraz z zużytymi lub uszkodzonymi banknotami. Warto pamiętać, że łączna ich wartość nie może przekraczać kwoty 2000 zł. 


NBP może zabrać wszystkie banknoty 

Warto również wspomnieć, że Zarządzenie wskazuje, iż nominały, które zachowały od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu stracą na wartości. NBP odda wówczas połowę ich wartości nominalnej. 

Jeszcze gorzej jest w momencie, gdy banknot ma zachowane mniej niż 45 proc. swojej wartości nominalnej. Wówczas nie kwalifikuje się on do wymiany, a NBP taki nominał zniszczy w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Klient może odzyskać taką gotówkę, tylko w momencie, gdy wniesie żądanie jej zwrotu. 

MP

na zdjęciu: Polskie banknoty. Zgodnie z prawem NBP musi wymienić uszkodzone banknoty. Fot. Salon24 ©

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka