(Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Fot. Canva)
(Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Fot. Canva)

Zwroty od ZUS czekają. Wielu płatników spotkają też komplikacje

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Ponad 360 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Nie wszystkim jednak udało się to zrobić za pierwszym podejściem. Przedsiębiorcy mają problem z wnioskiem o zwrot, ponieważ nie ma w nim aktualnych rachunków bankowych.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Pojawiają się problemy 

1 czerwca mija termin składania wniosków na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. W praktyce cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy zalogować się do konta na portalu ZUS PUE i zatwierdzić wniosek. "Rzeczpospolita" wskazuje jednak, że do redakcji wpłynęły informacje, że pojawia się jeden problem. 

"Próbowałam wysłać przygotowany przez ZUS wniosek, nie mogłam jednak tego zrobić, bo wyskakiwał mi błąd w numerze rachunku, a kratka była nieedytowalna" – mówi portalowi jeden z czytelników. 

Okazuje się również, że nie można rachunku bankowego samemu poprawić we wniosku. 


Jak zmienić na aktualny rachunek bankowy? 

Doradca podatkowy w InFakt mówi "RP" Piotr Juszczyk, że rachunek bankowy można zaktualizować na formularzu ZUS ZBA. – Na swoim koncie w ZUS PUE wchodzi w ePłatnik, wybiera "Dokumenty”, następnie "Dodaj dokument” i tam już znajdzie właściwy druk. Z moich doświadczeń wynika, że ZUS aktualizuje rachunki w ciągu dwóch dni. Nie czekajmy więc z podaniem nowego numeru do ostatniego dnia terminu – tłumaczy. 

Z kolei doradca podatkowy Magdalena Michałowska zdradza, jak można to zrobić przez ZUS PUE. – Należy zalogować się na swoje konto, następnie wejść w pozycję "Panel płatnika", tam wybrać sekcję "Moje dane". Przy rachunkach bankowych jest opcja "Zgłoszenie zmiany danych". I w tym zgłoszeniu dopisujemy właściwy numer – mówi "RP". 

Zbliża się ostateczny termin 

Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.


Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.

Bez konsekwencji 

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

"Co ważne, jeśli z rozliczenia wynika niedopłata to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składka za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę - jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł" - wskazuje Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

MP

(Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Fot. Canva)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka