Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek / źródło: PAP
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek / źródło: PAP

PKN Orlen odkrył karty. Poznaliśmy wyniki koncernu za pierwszy kwartał

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
PKN Orlen przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Przychody koncernu wyniosły ponad 110 mld zł, a zysk netto 9,2 mld zł. Sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała tylko za ok. 1 proc. zysku operacyjnego, dzięki czemu spadek marży paliwowej segmentu detalicznego na wynik grupy był niewielki. To pokazuje jak ważna jest dywersyfikacja źródeł przychodu i inwestowanie w nowe obszary.

PKN Orlen przedstawił wyniki finansowe

W komunikacie przedstawiającym wyniki podano, że przychody przekroczyły 110 mld zł, wobec 45 447 mln zł rok wcześniej, głównie w efekcie konsolidacji wyników przejętej Grupy Lotos i Grupy PGNiG, z czego 35 proc. pochodziło ze sprzedaży za granicą. Podkreślono pozytywny wpływ połączenia na wyniki koncernu, co „szczególnie dobrze widać w obszarze rafinerii, który zanotował wolumenowo o 26 proc. wyższą sprzedaż (rok do roku) oraz silny segment wydobycia z łącznymi zasobami ropy i gazu na poziomie ok. 1,3 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowe (boe), który zwiększył średnie wydobycie o ok. 190 tys. boe). 

Skonsolidowany zysk netto ogółem wyniósł odpowiednio: 9 153 mln zł wobec 2,845 mld zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 12,575 mld zł wobec 3,533 mld zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 15,453 mld zł wobec 4,933 mld zł zysku rok wcześniej. W I kwartale br. zysk operacyjny EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniósł 17,2 mld zł. 

Jako największy płatnik podatków w Polsce PKN Orlen w I kwartale tego roku wpłacił 16,5 mld zł, podkreślił koncern.


Obajtek o inwestycjach Orlenu

— Inwestujemy w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków. Przeznaczamy miliardy złotych na realizację strategicznych projektów, które pozwolą skutecznie przeprowadzić zieloną transformację, a w efekcie zapewnią polskim rodzinom i przedsiębiorcom stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii — powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, którego wypowiedź zamieszczono w komunikacie.

— Jako połączona Grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju — podkreślił.

Wyniki z sektora rafinerii

Segment rafinerii w pierwszych trzech miesiącach wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 5,5 mld zł, niższy o 5,5 mld zł (kwartał do kwartału), z czego 0,9 mld zł to wynik przejętej Grupy Lotos.

W I kwartale br. sieć detaliczna Grupy Orlen zwiększyła się o 244 stacje, głównie w Polsce i na Węgrzech, w efekcie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i realizacji środków zaradczych, a także na Słowacji w wyniku uruchomienia i rebrandingu samoobsługowych stacji przejętych od lokalnej sieci. Tym samym w europejskiej sieci koncernu na koniec marca funkcjonowały już 3122 stacje paliw. O 230 w ciągu roku także liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej, których jest już 2530, w tym: 1888 w Polsce, 336 w Czechach, 181 w Niemczech, 62 na Węgrzech, 34 na Słowacji i 29 na Litwie. PKN Orlen dynamicznie rozwija również sieć tankowania paliw alternatywnych. Obecnie do dyspozycji klientów jest już 650 punktów alternatywnego tankowania, w tym: 503 w Polsce, 128 w Czechach i 19 w Niemczech. Grupa Orlen inwestuje także w segment usług kurierskich, w efekcie czego „Orlen paczkę” można już odebrać w ponad 9 tys. punktów w całej Polsce.

Orlen o zyskach w segmencie energetyki

— Segment energetyki w pierwszym kwartale 2023 roku wypracował EBITDA w wysokości 3,3 mld zł, z czego 2,9 mld zł to wynik przejętej Grupy Energa i PGNiG. W tym czasie 60 proc. energii zostało wyprodukowane z odnawialnych źródeł oraz w jednostkach zasilanych gazem. Łączna produkcja w Grupie Orlen wyniosła 4,7 TWh energii elektrycznej i 30,2 PJ ciepła — napisano także. W efekcie połączenia z PGNiG segment gazu zanotował w I kwartale wynik EBITDA na poziomie 6,2 mld zł. Import gazu do Polski wyniósł w tym czasie 33,1 TWh, w tym 51 proc. stanowiło LNG. W terminalu LNG w Świnoujściu rozładowano 14 statków. Wolumen gazu zmagazynowanego przez Grupę ORLEN na koniec marca wyniósł 11,3 TWh.

By chronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez wojnę w Ukrainie koncern, przekaże w tym roku łącznie prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych (m.in. szpitali, szkół i przedszkoli). To pomoc, która zapewnia milionom Polaków niższe koszty ogrzewania na poziomie 200,17 zł/MWh. Koncern obniżył także ceny gazu dla klientów biznesowych (m.in. piekarni, cukierni i drobnych zakładów), które w pierwszym kwartale spadły o 55 proc. do poziomu 353,56 zł/MWh.

Inwestycje PKN Orlen

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Tomasz Wypych

(na zdjęciu: prezes PKN Orlen Daniel Obajtek / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka