(Ukraina ukarze mężczyzn, którzy uciekli w czasie wojny. Fot. PAP)
(Ukraina ukarze mężczyzn, którzy uciekli w czasie wojny. Fot. PAP)

Ukraina ukarze mężczyzn, którzy uciekli w czasie wojny

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Ukraińscy mężczyźni, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, by uniknąć udziału w wojnie, mogą zostać ukarani, jeśli tylko wrócą do kraju. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko ujawnił, że rząd pracuje nad ustawą, która wejdzie w życie po ewentualnym zwycięstwie nad Rosją.

Zakaz wyjazdu z Ukrainy 

Po wybuchu wojny na Ukrainie zrobiło się głośno o tym, że mężczyźni z tego kraju zaczęli masowo uciekać. Ta praktyka była nielegalna, ponieważ na Ukrainie wprowadzono stan wojenny, a przepisy wówczas mówią jasno, że mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz podróżowania za granicę. 

Zakaz opuszczania kraju nie dotyczy jedynie samotnych ojców, osób posiadających troje lub więcej dzieci, osób niepełnosprawnych, studentów zagranicznych uczelni, kierowców transportów pomocy humanitarnej oraz osób posiadających stały pobyt za granicą. 


Ukraińcy kombinowali na różne sposoby 

Ukraińcy stosowali więc różne praktyki, by uciec z kraju pochłoniętego wojną. Jedyni starali się np. uciec przez Krym, który został zaanektowany przez Rosję, inni natomiast zapisywali się na zagraniczne uczelnie lub szukali pracy jako kierowcy-wolontariusze. Były też osoby, które próbowały pieszo przekroczyć zieloną granicę.

W sieci powstało również wiele grup, gdzie pojawiały się oferty i wskazówki dla ludzi, którzy chcieli uciec. Cieszyły się one ogromną popularnością m.in. konto na Instagramie "Wyjazd dla wszystkich” liczyło ponad 14 tysięcy followersów, a kanał na Telegramie "Legalne przeniesienie za granicę” obserwowało ponad 53 tys. osób. 

Kara ich nie ominie 

Okazuje się, że nawet ci, którym udało się uciec mogą mieć problemy w przyszłości. Otóż minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko ujawnił w wywiadzie dla RBC-Ukraina, że rząd pracuje nad ustawą, która ukarze mężczyzn, którzy nielegalnie uciekli z kraju. Ma ona wejść w życie po ewentualnym zwycięstwie nad Rosją. 

– Muszą odpowiedzieć za złamanie prawa. Myślę, że każdy obywatel tego chce i zrozumie państwo, jeśli będą jakieś ograniczenia w dalszym przemieszczaniu się tych obywateli, przynajmniej za granicą – powiedział Kłymenko, dodając, że ta ustawa byłaby wspólną inicjatywą Rady Ministrów i posłów.

Minister przekazał również, że pracownicy MSW każdego dnia zatrzymują osoby, które próbują przekroczyć granicę na podstawie sfałszowanych dokumentów lub dokumentów medycznych, w tym jako osoby towarzyszące osobie niepełnosprawnej.

MP

(Ukraina ukarze mężczyzn, którzy uciekli w czasie wojny. Fot. PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka