źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

"Bezpieczny kredyt 2 proc." obarczony ryzykiem. W programie jest haczyk

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W programie "Bezpieczny kredyt 2 proc." jest poważna luka - alarmuje "Rzeczpospolita". Nie wiadomo do końca jak banki mają wyliczyć zdolność kredytową. Może to spowodować, że przyszli kredytobiorcy otrzymają niższą kwotę pożyczki.

Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." z haczykiem

 - Problem wynika z tego, że regulacje KNF nie precyzują, jak banki mają wyliczać zdolność kredytową: w oparciu o ratę pomniejszaną o dopłatę czy też bez dopłaty. Miejmy nadzieję, że to niedługo zostanie ustalone. Jeśli tak się nie stanie, to dostępna kwota „Bezpiecznego kredytu 2%” może być niższa niż dla zwykłych kredytów hipotecznych - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.


Apel eksperta do KNF o zmiany

"Jeśli KNF pozwoli bankom uwzględniać w wyliczeniach raty pomniejszone o dopłaty, to dostępna kwota „Bezpiecznego kredytu 2%:” będzie o ok. 31 proc. wyższa niż dla zwykłego kredytu z oprocentowaniem stałym i ratą stałą. Jeśli więc ktoś może uzyskać obecnie 300 tys. zł zwykłego kredytu hipotecznego, to dostępna kwota kredytu z dopłatą wyniesie ok. 394 tys. zł. - Wyliczenia zakładają , że banki będą traktowały takie kredyty dokładnie w taki sam sposób, jak zwykły kredyt. Ostrzegamy jednak, że mogą one uznać, że zastosują nieco inne zasady wyliczania zdolności i nawet pomimo zgody KNF może ona okazać się niższa niż w naszych wyliczeniach" - podkreśla cytowany przez "Rz" Jarosław Sadowski.


Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." Co zakłada ustawa?

"Rz" przypomina, że ratunkiem dla młodych ludzi, którzy nie mają zdolności kredytowej z powodu wysokich stóp procentowych ma być „Bezpieczny kredyt 2%”. Jego zaletami miały być: dopłaty do rat, dużo wyższa dostępna kwota w porównaniu do zwykłych kredytów oraz brak wymaganego wkładu własnego.

Ustawa już z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa przewiduje też rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.

MB

(Źródło zdjęcia: Kredyt hipoteczny. Fot. Pixabay.com)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka