źródło: MON
źródło: MON

Ogromne wyróżnienie dla polskiego generała. Doceniony w Europie

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Gen. broni Jarosław Gromadziński otrzymał od wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka nominację na stanowisko dowódcy Eurokorpusu. Gen. bryg. Adam Rzeczkowski obejmie natomiast stanowisko zastępcy szefa sztabu Eurokorpusu – poinformowało w środę MON.

Generał wyróżniony przez Błaszczaka

"Wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył nominacje na nowe stanowiska służbowe. 29 czerwca br. gen. broni Jarosław Gromadziński obejmie stanowisko dowódcy Eurokorpusu. 1 września br. gen. bryg. Adam Rzeczkowski obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu w Dowództwie Eurokorpusu" – poinformował resort obrony na Twitterze.


Kim jest gen. Gromadziński

Gromadziński, dotychczas koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. Rzeczkowski jest szefem pionu planowania – zastępcą szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


Eurokorpus - elitarne siły szybkiego reagowania

Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, wydzielone do niego siły mogą być użyte w operacjach pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym misji humanitarnych i ratowniczych, przywracania i utrzymania pokoju.

Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem oba państwa zdecydowały o otwarciu jednostki na inne kraje Unii Zachodnioeuropejskiej. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa.

MB

Źródło zdjęcia: Nominacja gen. Gromadzińskiego. Fot. MON

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo