Upalne popołudnie w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński
Upalne popołudnie w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński

Narzekacie na upały? To dopiero początek. Jaka pogoda na weekend?

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
W tym tygodniu w całej Europie rosną temperatury, ale to dopiero początek upałów, jakie przynosi antycyklon, czyli obszar wysokiego ciśnienia, Cerber - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). W Polsce wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed weekendowymi upałami.

Rekordowe temperatury w Europie

Na Sycylii i Sardynii temperatury osiągną rekordowe 48 st. Celsjusza. Fala upałów dotyka jednak nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone oraz Chiny.

Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska - wszystkie te kraje staną w obliczu olbrzymiej ściany gorąca, jak zapowiedziała w czwartek ESA. "Antycklon - obszar wysokiego ciśnienia - nazwany Cerberem (jak potwór z greckiej mitologii strzegący świata zmarłych) nadchodzący z południa spowoduje wzrost temperatur powyżej 40 st. Celsjusza w dużej części Włoch. Dzieje się to po wiośnie i wczesnym lecie pełnych burz i powodzi" - przekazała europejska agencja.


Jak dodała, rekord najwyższej temperatury w historii Europy został pobity 11 sierpnia 2021 r., kiedy we Floridii, włoskim miasteczku na Sycylii, odnotowano 48,8 st. Celsjusza. "Ten rekord może zostać ponownie pobity w nadchodzących dniach" - przewiduje ESA.


Władze w kilku krajach Europy przygotowują obecnie nadzwyczajne środki w celu ochrony przed upałami - podała agencja Associated Press. W Atenach i innych greckich miastach godziny pracy w sektorze publicznym i w wielu prywatnych firmach zostały zmienione, aby uniknąć pracy w środku największego upału w połowie dnia. W piątek w Atenach upały sięgają 39 stopni, a w sobotę przewiduje się wzrost temperatury do 39 stopni Celsjusza. W stolicy Hiszpanii w poniedziałek temperatura sięgnie 41 stopni Celsjusza.

Norwescy meteorolodzy poinformowali, że na północnym krańcu kraju, na obszarze w pobliżu latarni morskiej Slettnes odnotowano 28,8 st. Celsjusza, co stanowi rekordową temperaturę dla Arktyki.

W Chorwacji wydano nakazy ewakuacji w kilku regionach z powodu ognia, który ogarnia lasy w nadmorskich obszarach kraju. Władze Cypru wezwały mieszkańców wyspy, by unikali lasów z powodu możliwości wybuchu pożarów. W pobliskiej Turcji służby ratownicze walczą z jednoczesnymi pożarami i powodziami. W piątek temperatury w Stambule sięgną 37 stopni, a w Ankarze 38.

Pogoda na weekend w Polsce

W Polsce również szykuje się upalny weekend. W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia. Alerty zaczną obowiązywać od godz. 12 w sobotę do godz. 20 w niedzielę.


Synoptycy prognozują, że temperatura maksymalna w sobotę wyniesie od 31 st. Celsjusza na wschodzie do 35 st. Celsjusza na zachodzie kraju, w niedzielę od 30 st. Celsjusza do 33 st. Celsjusza, a w poniedziałek około 30 st. Celsjusza.

Z kolei temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze Polski wynosić będzie od 18 st. Celsjusza do 20 st. Celsjusza.

Synoptycy ostrzegają też, że w niedzielę ponownie możemy spodziewać się deszczu i burz wędrujących z zachodu kraju na wschód.

Ekstremalne upały na całym świecie

Ostrzeżenia dotyczące ekstremalnych upałów zostały wydane dla ponad 100 milionów mieszkańców USA, a państwowa agencja meteorologiczna prognozuje szczególnie niebezpieczne warunki w Arizonie, Kalifornii, Nevadzie i Teksasie - przekazała agencja AFP. W Afryce Północnej również zapanował upał, a marokańska służba meteorologiczna wydała czerwony alarm z powodu ekstremalnych temperatur dla południowych części kraju. Niebezpiecznie wysokich temperatur doświadczają także niektóre regiony Chin, w tym Pekin.

ja

(Zdjęcie: Upalne popołudnie w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości