CC0
CC0

Nagły zwrot akcji w sprawie cen prądu. Poprawka PiS już w Sejmie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Z informacji przekazanych przez portal Business Insider Polska wynika, że do marszałka Sejmu wpłynęła poprawka posłów PiS do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego. Przewiduje ona, że rachunki Polaków za prąd ulegną dalszemu obniżeniu o 5 procent.

Ceny prądu mogą być jeszcze niższe

Polskie gospodarstwa domowe płacą obecnie za energię około 414 zł za megawatogodzinę (MWh). Ma to związek z wprowadzoną w 2022 roku ustawą o zamrożeniu ceny prądu. Jednak ja dowiedział się portal Business Insider Polska, może być jeszcze taniej. 

Wszystko przez to, że do marszałka Sejmu wpłynęła poprawka posłów PiS do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego. "Poprawka ma na celu obniżenie tej kwoty jeszcze o 5 proc., a niższe rachunki za prąd mają obowiązywać z mocą wsteczną — od 1 stycznia 2023 r" – wyjaśnia portal. 

Nowe przepisy mają objąć gospodarstwa domowe oraz jednostki samorządu terytorialnego, małe i średnie firmy, a także podmioty użyteczności publicznej.


Rekompensata dla sprzedawców energii 

Serwis wskazuje także, że pomysł ma mieć poparcie rządu, a jego autorem jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Poprawka będzie omawiana podczas dalszych prac nad ustawą o NABE — na sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych we wtorek o godz. 19.30" – czytamy. 

Zmiana będzie również oznaczać konieczność zwiększenia rekompensat dla sprzedawców energii. Do tej pory rząd szacował, że zamrożenie cen energii pochłonie w sumie około 46 mld zł.

Zamrożenie cen prądu

Obecnie zgodnie z ustawą o ochronie odbiorców, w 2023 r. wszystkie gospodarstwa domowe, do zużycia 2 MWh korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej, takich samych jak w 2022 r. Po przekroczeniu tego progu obowiązują wyższe stawki.

Ustawa definiuje jednak tzw. odbiorców uprawnionych, którzy mogą wnioskować o podniesienie limitu. Dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością można było starać się o podniesienie progu do 2,6 MWh, a posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy - do 3 MWh. Termin składania wniosków upłynął 30 czerwca.

Zamrożenie cen prądu nie obejmuje gospodarstw domowych, które mają za sprzedawcą umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

MP

Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka