na zdjęciu: bankomat sieci Euronet. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: bankomat sieci Euronet. fot. Salon24.pl ©

Wielka zmiana w bankomatach. Eksperci ostrzegają przed kłopotem dla klientów

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Już niedługo wejdą w życie przepisy, które sprawią, że bankomaty będą praktycznie niemożliwe do obrabowania. Zostanie wprowadzony system, który spowoduje, że przy próbie kradzieży banknoty... zostaną pomalowane niezmywalną farbą. Ma to odstraszyć potencjalnych włamywaczy, ale banki i eksperci są sceptyczni. Za granicą już zdążają się przypadki, gdzie normalni konsumenci wypłacają takie banknoty.

Wielkie zmiany w bankomatach. Nowy system dla banknotów

Sprawę opisuje portal "Business Insider". Pod koniec września wejdą w życie zmienione przepisy dotyczące bezpieczeństwa w bankowości i zapobiegania kradzieżom pieniędzy. Zgodnie z nimi, bankomaty zyskają tzw. system IBNS, który zabarwi banknoty w momencie wykrycia próby kradzieży.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Elektroniczny system od razu zabarwi wszystkie banknoty, gdy tylko zostanie wszczęty alarm. "BI" informuje też, że system będzie działał również w konwojach.


Bankomaty z nowym systemem dla banknotów. Eksperci sceptyczni

Sceptyczni temu pomysłowi są jednak eksperci. Zwracają oni uwagę, że technologia nieźle sobie radzi z przestępczością, a napadów na bankomaty jest stosunkowo niewiele. Nowoczesne urządzenia wydające klientom banków banknoty mają teraz takie zabezpieczenia jak m.in. czujniki gazów i drgań oraz monitoring.

Zdaniem fachowców z dziedziny bankowości wprowadzenie teraz bez wyraźnego powodu nowego systemu wprowadzi jedynie zamieszanie i zwiększy koszty korzystania z bankomatów.

- Jesteśmy sceptycznie nastawieni konieczność instalowania systemów IBNS. To rozwiązanie, które działa dopiero w momencie ataku na urządzenie: przestępca do gotówki dostępu nie dostanie, ale dojdzie do wysadzenia urządzenia i ogromnych szkód dookoła. Wreszcie wprowadzenie systemów IBNS na tak dużą skalę to wydatek rzędu 20 tys. zł na jedno urządzenie, w przypadku naszej sieci oznacza to koszt około 25 mln zł. Nie zmienia to faktu, że działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami i bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, więc urządzenia będziemy dostosowywać do wymagań - wylicza w rozmowie z "BI" wiceprezes firmy IT Card, Michał Janik.

Wiceprezesowi firmy, która odpowiada za sieć bankomatów Planet Cash wtóruje Krzysztof Kołodziejczyk z firmy Talemax i Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki.

- W niektórych przypadkach może okazać się, że koszt doposażenia w IBNS może być wyższy niż wartość starego, mało rentownego bankomatu. Dlatego możliwe są likwidacje takich bankomatów, ich utrzymywanie może okazać się dla nieopłacalne, szczególnie dla niezależnego operatora - zaznacza Kołodziejczyk w rozmowie z "BI".

- Rozumiem właścicieli bankomatów, którzy niechętnie patrzą na nowe wymogi, bo dzisiaj liczba ataków na te urządzenia w Polsce jest niewielka, zdecydowanie mniejsza niż rok czy dwa lata temu, a mimo to muszą wydawać spore pieniądze na systemy barwiące. Jednak to nie powinno usypiać naszej czujności, bo przykłady innych państw pokazują, że sytuacja może się szybko pogorszyć - dodaje.


Klienci dostaną pomalowane banknoty? Jest to możliwe

Jednak banki i ich klienci najbardziej obawiają się awarii systemu, która spowoduje, że klienci bankomatów będą mogli dostać pomalowane banknoty. Wiceprezes POFOG nie wykluczył takiej możliwości. Przyznał, że takie sytuacje już występują w krajach zachodnich, które wcześniej wprowadziły system.

- Może dojść do takich sytuacji, że klient dostanie z bankomatu zabarwione pieniądze, pomimo że nie było ataku, bo systemy czasami mogą być zbyt czułe. Ryzyko takiej sytuacji jest teraz niewielkie, ale będzie rosło wraz z przyrostem liczby bankomatów wyposażonych w IBNS - mówi Kołodziejczyk.

Co zrobić w takiej sytuacji? Tutaj procedury są nie do końca jasne. Wiele wskazuje na to, że poszkodowany klient będzie mógł wymienić pomalowane banknoty w dowolnej siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Narazi go to na niepotrzebne stanie w kolejkach i stratę czasu.

MB

Źródło zdjęcia: Bankomat, bank, gotówka, banknoty. Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka