Wiadukt kolejowo-drogowy, Szepietowo-Janówka, 10.06.2023 r., Szymon Grochowski, źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Wiadukt kolejowo-drogowy, Szepietowo-Janówka, 10.06.2023 r., Szymon Grochowski, źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Ambasador RP: Oni widzą w nas świetnego partnera. Oba kraje łączą wielkie projekty

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Łotysze widzą w nas kraj dynamicznie rozwijający się i dobrego partnera - powiedziała ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn. Do największych polskich graczy na rynku łotewskim należą Orlen i PZU. Oba państwa prowadzą wspólne projekty infrastrukturalne, takie jak trasa Via Baltica i linia kolejowa Rail Baltica.

Ambasador RP w Rydze: Polska jednym z najważniejszych partnerów handlowych Łotwy

Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Łotwy i aspiruje do miana znaczącego inwestora zagranicznego w tym kraju - podkreśliła ambasador. Oba państwa prowadzą wspólne projekty infrastrukturalne, takie jak trasa Via Baltica i linia kolejowa Rail Baltica.

"Największą polską firmą jest na Łotwie Orlen Latvija. Orlen jako koncern dostarcza tu ok. 70 proc. paliwa z Możejek i jest największym płatnikiem VAT" - poinformowała ambasador. Dużym graczem na rynku łotewskim jest też PZU, który nabył ubezpieczyciela Balta.

Jednocześnie Polska jest też otwarta na inwestorów z Łotwy - zaznaczyła Monika Michaliszyn. Jak oceniła, Polska jest postrzegana przez Łotwę jako dobry partner, a Łotysze coraz więcej inwestują w naszym kraju. Dla przykładu, niedawno w założenie swojego oddziału w Łodzi zainwestowała łotewska firma Printful. Jak przekazała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która wspierała otwarcie centrum, nakłady na tę inwestycję to ok. 7 mln złotych.


"Łotysze bardzo dobrze myślą o polskiej gospodarce"

Polska ma wizerunek kraju dynamicznie rozwijającego się, doceniana jest dobra jakość i konkurencyjna cena polskich produktów - zapewniła ambasador i zaznaczyła, że na korzyść Polski działa też to, że jesteśmy bliskim sąsiadem Łotwy. "Łotysze bardzo dobrze myślą i o polskiej gospodarce, i o przedstawicielach polskiej gospodarki, którymi są polskie firmy" - dodała.

"Nie tylko biznesmeni, ale też zwykli Łotysze mówią, że my pod względem rozwoju poszliśmy do przodu w bardzo szybkim tempie i właściwie zdystansowaliśmy prawie wszystkich w regionie" - kontynuowała rozmówczyni PAP.

Polsce zależy na współpracy z Łotwą również m.in. w zakresie tzw. zielonej transformacji i synchronizacji energetycznej. Warszawa chce pomóc Łotwie, Litwie i Estonii w jak najszybszym odłączeniu się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu BRELL - zauważyła ambasador. Na początku sierpnia premierzy krajów bałtyckich podpisali deklarację zobowiązującą te trzy państwa do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano.

Ambasador przypomniała, że w 2022 roku otwarto Polsko-Łotewską Izbę Przemysłowo-Handlową. Wśród partnerów izby są m.in. PKN Orlen, Polska Grupa Zbrojeniowa; izba współpracuje też łotewskimi podmiotami, w tym z łotewską agencją inwestycji i izbą przedsiębiorców. Patronat honorowy nad Polsko-Łotewską Izbą Przemysłowo-Handlową objęły ambasada RP w Rydze i ambasada Łotwy w Polsce. Przy jej powstawaniu ściśle współpracowano z PKN Orlen.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka