fot. wallpaperflare.com
fot. wallpaperflare.com

Bank Centralny wycofuje dwa nominały. Co zrobić, jeśli wciąż je masz?

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Wielkie zmiany w portfelach każdego mieszkańca Unii Europejskiej. Już niebawem z obiegu zostaną wycofane banknoty o nominałach 200 i 500 euro. Ten o większej wartości zacznie znikać z rynku już za kilka miesięcy. Uspokajamy - wciąż będzie można go wymienić w niektórych miejscach.

Sprawdź czy masz te banknoty w domu. Warto je wymienić

Szykują się wielkie zmiany w portfelach mieszkańców Europy. Wygląda na to, że trzymanie niektórych banknotów może być kłopotliwe. Wszystko za sprawą decyzji przeważającej większości państw Unii Europejskiej.

- Od 27 stycznia tego roku 17 z 19 banków centralnych w strefie euro nie będzie już emitować banknotów 500 euro - przekazał Europejski Bank Centralny. W 2024 roku banknot ma zniknąć z obiegu.

Podobny los czeka też banknot o nominale 200 euro. Tyle, że w tym przypadku zmiana wchodzi w życie rok później.

Decyzja Europejskiego Banku centralnego o stopniowym wycofywania największych nominałów podyktowana jest bezpieczeństwem i praktycznością. W handlu detalicznym sprzedawcy bardzo niechętnie przyjmują 200 i 500 euro w jednym banknocie.

Druga kwestia dotyczy walki z przestępczością. Banknoty euro o wysokich nominałach są często fałszowane przez oszustów. Poza tym ich duża wartość powoduje, że często używają ich zorganizowane grupy przestępcze, które rozliczając się gotówką unikają korzystania z systemu bankowego


500 i 200 euro stracą wartość? Uspokajamy

Decyzja EBP nie oznacza, że banknoty o takich nominałach stracą całkowicie na wartości. Po prostu banki państwowe przestaną je pompować na rynek. Zaczną je też zbierać z obiegu przez, co powoli będą one znikać, a posługiwanie się nimi będzie dość kłopotliwe. Coraz więcej placówek handlowych i usługowych nie będzie ich przejmować.

Pieniądze te pozostaną jednak formalnie środkiem płatniczym na terenie całej Unii Europejskiej. Bez problemu zapłacimy za ich pomocą podatki, albo wymienimy je na inne nominały w bankach na terenie strefy euro.

MB

Fot. banknoty 500 i 200 euro/Pixabay

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka