Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zaskakujące tezy politologa w TOK FM. Twierdzi, że PiS zaplanował dzień beatyfikacji Ulmów

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 193
- Nie wierzę w takie przypadki, że akurat w epicentrum kampanii wyborczej dochodzi do benefisu polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości. To jest ukoronowanie tejże polityki, dlatego przypuszczam, że było to doskonale wcześniej przemyślane i zaplanowane - mówi o beatyfikacji rodziny Ulmów politolog Piotr Forecki, który występuje jako ekspert w TOK FM.

Msza beatyfikacyjna rodziny Ulmów

W Markowej na Podkarpaciu odbyła się w niedzielę msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat.

Eucharystię w języku łacińskim koncelebrowało ok. 1000 księży, 80 biskupów, w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca, metropolita przemyski abp Adam Szal. Mszy św. przewodniczył prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.Do Markowej przybyli również duchowni z zagranicy, w tym. m.in. kard. Gerhard Müller i kard. Robert Sarah.

W liturgii beatyfikacyjnej uczestniczyli również m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji Przemysław Czarnek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W Markowej obecni byli też m.in. szef KPRM Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, europoseł PiS Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

We mszy uczestniczył również naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Obecni byli również goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych, w tym m.in. ambasador Ukrainy. W mszy uczestniczyło również ok. 37 tys. wiernych.

Politolog w TOK FM: Władza zaplanowała dzień beatyfikacji rodziny Ulmów

Komentując wydarzenie  w TOK FM, prof. Piotr Forecki, politolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uważa, że "władza bardzo dokładnie zaplanowała dzień beatyfikacji rodziny Ulmów". - Nie wierzę w takie przypadki, że akurat w epicentrum kampanii wyborczej dochodzi do benefisu polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości. To jest ukoronowanie tejże polityki, dlatego przypuszczam, że było to doskonale wcześniej przemyślane i zaplanowane - powiedział.

Jego zdaniem Wiktoria i Józef Ulmowie są dziś instrumentalnie wykorzystywani przez PiS i przez Kościół, ale nie można mówić o nich jako o "typowej polskiej rodzinie".

Forecki opowiadał, że Józef Ulma był lokalnym aktywistą, wizjonerem. Stosował innowacyjne metody uprawy warzyw, był zapalonym fotografem, a także, jako działacz Związku Młodzieży Wiejskiej RP Wici, opowiadał się m.in. za parcelacją dóbr kościelnych. Wiktoria Ulma była słuchaczką Uniwersytetu ludowego, a także grała w lokalnym teatrze. - To były osoby odstające od obrazu typowej polskiej rodziny - wyjaśniał gość TOK FM, dodając, że może to właśnie w ich osobności można doszukiwać się pomocy Żydom.


Watykan spłatał figla polskim biskupom

Na pytanie, czy "kult Ulmów jest kontrą do polskiego antysemityzmu", prof. Piotr Forecki, odparł, że "kult Sprawiedliwych został w Polsce wzmożony i zintensyfikowany po debacie jedwabieńskiej, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wpisało politykę historyczną w swoją polityczną agendę".

Politolog uważa, że była bardzo duża szansa na to, że Markowa stanie się miejscem pielgrzymek przeciwników aborcji, gdyby Watykan beatyfikował nienarodzone dziecko Ulmów, tymczasem Stolica Apostolska orzekła, że dziecko urodziło się w czasie męczeńskiej śmierci matki.

- Okazało się nagle, że Watykan spłatał figla polskim biskupom, a zwłaszcza Konferencji Episkopatu Polski (...) Watykan powiedział jasno, że absolutnie nie ma tutaj do czynienia z beatyfikacją dziecka nienarodzonego, orzekając, że to dziecko urodziło się w trakcie przeprowadzanej egzekucji. (…) Coś się tutaj Kościołowi jednak nie udało – zauważył Forecki.


Dlaczego zginęli Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi - Golda Goldman, Genia Goldman oraz jej małe dziecko, a także trzej bracia Szallowie, ich 70-letni ojciec oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Na oczach dzieci rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Potem zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób.

Po okupacji niemieckiej mieszkańcy Markowej 11 stycznia 1945 r. przenieśli ciała Ulmów na miejscowy cmentarz parafialny. Spoczywały one na nim do czasu ekshumacji, którą na wniosek Archidiecezji Przemyskiej przeprowadził Instytut Pamięci Narodowej w dniach 30 marca – 1 kwietnia 2023 r.

Szczątki rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów, którzy ukrywali się u Ulmów, zostały przeniesione w 1947 r. na cmentarz wojenny w Jagielle-Niechciałkach.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

ja

(Fotografia: Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka