Ryszard Galla. Fot. PAP/Rafał Guz
Ryszard Galla. Fot. PAP/Rafał Guz

Najgorszy wynik od 32 lat. Mniejszość Niemiecka poza Sejmem

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Od 1991 roku mieszkający w Polsce Niemcy mieli kilku przedstawicieli w Sejmie. Od 1997 roku było to dwóch posłów. Od 2007 – Mniejszość Niemiecka w Polsce miała jednego posła. Teraz MN nie będzie miała żadnego posła. W specjalnym oświadczeniu MN mówi o tym, że "15 października br. ważyły się losy demokratycznej Polski i jej miejsca w Europie".

Od 1991 roku mieszkający w Polsce Niemcy mieli kilku przedstawicieli w Sejmie. Od 1997 roku było to dwóch posłów, Od 2007 – mieli jednego posła. W ostatnich wyborach był to poseł Ryszard Galla.

Wybory 2023. KWW Mniejszość Niemiecka bez mandatu poselskiego w polskim Sejmie

Po raz pierwszy od 1991 roku w Sejmie zabraknie posła reprezentującego mieszkającą w Polsce mniejszość niemiecką. W potocznej opinii Mniejszość Niemiecka ma ustawowo zagwarantowane miejsce w polskim Sejmie. W rzeczywistości komitety wyborców reprezentujące uznane przez polskie państwo mniejszości narodowe, zgodnie z art. 197 Kodeksu wyborczego, są jedynie zwolnione z obowiązku przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali kraju. Na poziomie okręgu o samo zdobycie mandatu muszą zabiegać w kampanii wyborczej.

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej od lat startowali z Okręgu wyborczego nr 21, który obejmuje cały obszar województwa opolskiego. Mieszka tam największa część osób deklarujących narodowość niemiecką w Spisie Powszechnym w 2021 roku. W skali kraju to 132,5 tys. osób.


Ryszard Galla poniósł klęskę wyborczą 

Po podliczeniu danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Okręgu wyborczym nr 21 okazało się, że KWW Mniejszość Niemiecka zajmuje dopiero szóste miejsce z wynikiem 5,37 proc. oddanych na niego głosów (25778 głosów). Tym samym w Sejmie po raz pierwszy od 1991 roku zabraknie przedstawiciela mniejszości niemieckiej.

Od 1991 roku, kiedy to Mniejszość Niemiecka zdobyła swojego pierwszego reprezentanta w Sejmie w osobie Georga Bryłka, ta społeczność była obecna w parlamencie – przypomina „Nowa Trybuna Opolska”.

Od 2005 roku posłem tej mniejszości był Ryszard Galla. W tym roku poniósł jednak porażkę wyborczą. Podobnie kandydat na senatora Henryk Lakwa z Mniejszości Niemieckiej, który w okręgu obejmującego Opole i powiat opolski uzyskał trzecie, ostatnie miejsce. Głos na starostę Lakwę oddało 29 tys. wyborców.


Oficjalny komunikat Mniejszości Niemieckiej

Przed godziną 20.00 Mniejszość Niemiecka nadesłała oficjalny komunikat. Cytujemy jego część za Nową Trybuną Opolską”:

„Po 33 latach obecności zabraknie przedstawiciela mniejszości niemieckiej w Sejmie. Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka z zaskoczeniem i smutkiem przyjęli informację o nieuzyskaniu mandatu poselskiego i senatorskiego dla żadnego z kandydatów startujących z listy nr 11 – KWW Mniejszość Niemiecka, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po raz pierwszy od roku 1990 w ławach poselskich nie zasiądzie przedstawiciel mniejszości wybrany z tego komitetu. To z pewnością duża strata dla całej społeczności związanej z Mniejszością Niemiecką.


Mamy świadomość, że w sytuacji, kiedy 15 października br. ważyły się losy demokratycznej Polski i jej miejsca w Europie wielu wyborców stanęło przed dylematem – dokonać wyboru dużych partii, które w przekazie medialnym były wskazywane jako te, które mają wpływ na kierunek rozwoju kraju czy regionalnego komitetu, który funkcjonuje tylko na poziomie jednego województwa? Pomimo utraty naszego reprezentanta w polskim parlamencie, jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana jaka nastąpiła w proporcjach głosów w Sejmie, przyniesie demokratyzację życia społecznego, poprawę wielu fundamentalnych filarów państwa i powrót do elementarnego dialogu społecznego.


Jako mieszkańcy kraju jesteśmy zbudowani odpowiedzialną obywatelską postawą wyrażoną we frekwencji – szczególnie wśród młodych ludzi.

Jednocześnie jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy w tych wyborach oddali swój głos na kandydatki i kandydatów z list Mniejszości Niemieckiej. Zebranie blisko 26 tys. głosów w tak spolaryzowanej i brutalnej kampanii wyborczej to dla nas wszystkich kandydatów z listy nr 11 wyraz ogromnego zaufania...”.

Mandaty w Okręgu wyborczym nr 21 zdobędą Koalicja Obywatelska (5 mandatów), Prawo i Sprawiedliwość (4), Trzecia Droga (1), Lewica (1) i Konfederacja (1).

KW

Źródło zdjęcia: Ryszard Galla. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka