Przemęczony jak Polak. Narzekamy nie tylko na etacie

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Co drugi aktywny zawodowo Polak narzeka na przemęczenie pracą, przyznając jednocześnie, że nawet w dni wolne nie umie przestać myśleć o tym, co go czeka po powrocie do firmy. Na zmęczenie narzekają także polscy przedsiębiorcy.

Z badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy „Urodzeni Przedsiębiorcy” zainicjowanej przez PSH Lewiatan wynika, że praca zaprząta naszą uwagę nawet wtedy, gdy od niej odpoczywamy. Blisko 36 proc. aktywnych zawodowo Polaków stwierdziło, że w trakcie urlopu myśli o tym, co ich czeka po powrocie do biura, kolejne 23 proc. z nich myśli o swojej sytuacji zawodowej, a ponad 14 proc. odbiera służbowe maile i telefony. Z kolei odpowiadając na pytanie o to, co najczęściej przeszkadza im w odpoczynku, respondenci wskazywali głównie na: brak poczucia stabilności finansowej (27,8 proc.), zbyt małą liczbę dni wolnych od pracy (26 proc.) i ogólną sytuacja gospodarczą (24,5 proc.).  


Przemęczenie pracą daje nam się we znaki

Badanie pokazało także, że ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków czuje się przemęczona pracą. Na to pytanie, aż 37 proc. odpowiedziało, że raczej tak, a 13,7 proc., że zdecydowanie tak. Wśród wszystkich badanych, przedsiębiorcy stanowią grupę mającą potencjalnie najwięcej problemów z odpoczynkiem, podczas którego życie zawodowe mogłoby zejść na dalszy plan.

Na pytanie o przemęczenie pracą 40 proc. właścicieli firm odpowiedziało, że są nią raczej zmęczeni, a 16 proc., że zdecydowanie są nią przemęczeni. Prawie 36 proc. przedsiębiorców w czasie swojego urlopu zastanawia się nad tym, co ich czeka, gdy wrócą do pracy, 21 proc. myśli o swojej sytuacji zawodowej, a 20 proc. o problemach i przyszłości firmy. Na myślach jednak się nie kończ, bo jedna piąta przedsiębiorców sprawdza służbowe maile, a 17,5 proc. odbiera służbowe telefony. Dokładnie 35 proc. przedsiębiorców deklaruje, że najbardziej w odpoczynku przeszkadza im w odpoczynku myślenie o pracy.

Niewiele mniej, bo 33 proc. wskazuje w tym przypadku na ogólną sytuację gospodarczą i ekonomiczną, 27 proc. na brak poczucia stabilności finansowej, a 24 proc. przedsiębiorców wskazało na stres w pracy i przenikanie się życia zawodowego z prywatnym. - Rodząca się polska przedsiębiorczość faktycznie potrzebowała mocnego zaangażowania. 


Co ma znaczenie dla pokolenia "Z"

Niestety, cierpkie owoce takiej postawy zbieramy teraz – Polacy narzekają na przemęczenie, które szczególnie doskwiera właścicielom firm. A przecież prowadzenie biznesu nie jest jednoznaczne z tym, że trzeba poświęcać pracy kilkanaście godzin na dobę. Zmieniają się normy społeczne, w tym oczekiwania pracowników i klientów, z których opinią przedsiębiorca musi się liczyć. Dla generacji "Z" równowaga między pracą, a życiem osobistym jest ważna.

Dla „zetek” ma także znaczenie zaangażowanie społeczne firmy i dobre relacje panujące w miejscu pracy. Współczesny przedsiębiorca nie może zbagatelizować zmiany, jaka dokonuje się w postrzeganiu wartości, jaką obdarzamy pracę. Jednak refleksja o tym, że warto zadbać o środowisko i pracowników, pojawić się może tylko w głowie osoby, która w pierwszej kolejności zadba o własne potrzeby. - Zdrowie, odpoczynek i równowaga fizyczno- duchowa są niezwykle ważne dla osiągnięcia sukcesu w pracy czy w biznesie i stają się wartościami, które zaczynają na nowo definiować naszą rzeczywistość – mówi Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A. 


W trakcie lockdownu dużo mówiło się o przewartościowaniu naszego stosunku do obowiązków zawodowych. Zamknięcie w domach sprzyjało nabraniu dystansu do tej części naszego życia, którą poświęcamy na pracę. Wielu z nas poczuło potrzebę bardziej konsekwentnego dbania o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Korzystna zmiana na rzecz równowagi między życiem zawodowym, a osobistym dokonuje się także dzięki wspomnianej wyżej generacji "Z". I chociaż w świecie polskiego biznesu te zmiany są coraz bardziej uświadamiane, to powyższe badania wskazują, że musimy włożyć jeszcze sporo pracy w to, by nauczyć się skutecznie odpoczywać. 

Fot. Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo