fot. PAP
fot. PAP

Przyszły rząd weźmie się za majątek o. Rydzyka? Poseł KO nie ma wątpliwości

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 231
Lider KO Donald Tusk zapowiedział przed wyborami, że rozliczy wielomilionowe dotacje, które trafiały z rządu do o. Tadeusza Rydzyka. Jeden z polityków KO zapewnia, że temat jest wciąż aktualny. - Nie mieliśmy problemu z rozliczaniem, gdy PiS i Kościół byli przy władzy i mogę zagwarantować, że nie będziemy mieli skrupułów, żeby to robić, gdy wygraliśmy wybory - zapewnił w rozmowie z Onetem Dariusz Joński.

Tusk zapowiadał rozliczenie Rydzyka. KO chce rozdziału Kościoła od państwa

Część polityków KO i cała Nowa Lewica w czasach rządów PiS przyjęła twarde stanowisko wobec Kościoła Katolickiego. Mowa było min. o likwidacji funduszu kościelnego, opodatkowaniu Kościoła, wyprowadzeniu lekcji religii ze szkół czy rozliczeniu dotychczasowych dotacji przekazanych tej instytucji z publicznych pieniędzy.

Ten ostatni przypadek wzbudzał właśnie największe emocje. Zwłaszcza, że różne instytucje powiązane z o. Rydzykiem mogły liczyć na szereg dotacji od ministerstw rządu PiS.

"Trzeba wyleczyć państwo od chorobliwej zależności od takich ludzi jak ksiądz Rydzyk"

- Trzeba wyleczyć państwo od chorobliwej zależności od takich ludzi jak ksiądz Rydzyk, bo to państwo jest winne temu, że daje Rydzykowi. Rydzyków jest legion. Jak będzie minister, premier i większość parlamentarna dawała złote, ale skromne prezenty, to jak nie Rydzyk, to ktoś inny wyciągnie rękę po to - mówił tuż przed wyborami lider KO Donald Tusk.


Poseł KO twardo o Rydzyku. "Rozważamy konfiskatę mienia"

Po wyborach stało się niemal pewne, że nowe rządy stworzą partię zasiadające do tej pory w ławach opozycji. Portal Onet.pl zapytał jednego z polityków KO o to, czy przedwyborcze deklaracje wobec majątku o. Tadeusza Rydzyka są aktualne. Dariusz Joński badał w ostatnich latach dotacje, które trafiały do podmiotów związanych ze znanym redemptorystą.

- To, ile będziemy mogli z tych pieniędzy odzyskać, okaże się, gdy już to dokładnie wszystko sprawdzimy i policzymy. Bierzemy także pod uwagę konfiskatę mienia. O tym oczywiście będzie decydował sąd - wyjaśnił polityk.

- Wszystkie publiczne pieniądze, które w ostatnich latach płynęły szerokim strumieniem do Torunia, zostaną sprawdzone. Chyba nikt za czasów rządu PiS-u nie otrzymał tak gigantycznych dotacji - dodał parlamentarzysta KO.

MB

Fot. O. Tadeusz Rydzyk. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka