fot. PAP/Canva
fot. PAP/Canva

Andrzej Duda obrażony przez Marka Belkę. Prezydencki minister reaguje

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Niedawne słowa prezydenta Andrzeja Dudy o sojuszu z USA wywołały prawdziwą burzę. Były premier Marek Belka stwierdził, że głowa państwa polskiego jest mniej funkcjonalna od żyrandola. Na te słowa zareagował szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, który nazwał Belkę "Towarzyszem".

Duda o sojuszu z USA. Padły zaskakujące słowa

Prezydent Andrzej Duda zabrał niedawno głos w sprawie sojuszu Polski z USA. Polityk podkreślił, że alians obu państw jest strategiczny, a Polska nie posiada i długo nie będzie posiadać alternatywy dla tak silnego sprzymierzeńca na arenie międzynarodowej.

W innej części przemówienia pierwszy obywatel RP odniósł się do demokratycznych wyborów obywateli Stanów Zjednoczonych. Stwierdził, że wybór amerykańskiego prezydenta "to ich problem".

- Głównym naszym sojusznikiem militarnym są Stany Zjednoczone Ameryki. Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, to wybór amerykańskich wyborców. Nie ma znaczenia, w co wierzy i kogo lubi. Interes Polski jest tylko jeden - zaznaczyła głowa państwa w niedawnym przemówieniu.


Belka porównał prezydenta do żyrandola. Mastalerek reaguje

Słowa prezydenta nie przypadły wszystkim do gustu. Wystąpienie głowy państwa skomentował na platformie X (dawniej Twitter) były premier Marek Belka.

- Według Prezydenta Dudy nie ma znaczenia, kto jest gospodarzem Białego Domu. Nie chciałbym martwić autora tej nienachalnie mądrej myśli, ale w tym kontekście nawet żyrandol wydaje się bardziej funkcjonalny od niego samego - napisał polityk.

Na słowa europarlamentarzysty zareagował szef gabinetu Dudy, Marcin Mastalerek. Prezydencki minister przypomniał niewygodną przeszłość Belki.

- Sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych po 1989 roku jest silny, niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce i USA, właśnie dzięki takiej postawie, jaką prezentuje Prezydent Andrzej Duda, a nie dzięki postawie, jaką Pan prezentował przed 1989 r., jako towarzysz w PZPR - odpowiedział Mastalerek.


MB

Fot. Andrzej Duda/Marek Belka Źródło: PAP (Rafał Guz) /Twitter/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka