Protestowali w Kościele, zostali uniewinnieni. Zwrot akcji

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił wyrok uniewinniający protestujących, którzy weszli do poznańskiej katedry po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Sąd przychylił się do argumentów prokuratury, a teraz sprawa będzie od nowa rozpatrywana w Sądzie Rejonowym.

Sąd Okręgowy w Poznaniu w wydanym we wtorek orzeczeniu uchylił wyrok w odniesieniu do jednej z oskarżonych osób i w tej części to postępowanie umorzył. W odniesieniu do pozostałych 31 oskarżonych, sąd podjął decyzję o uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji i skierowaniu sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd rejonowy. 

Zachowanie protestujących było złośliwe

Sędzia Justyna Andrzejczak podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że Sąd Okręgowy w Poznaniu podzielił argumentację prokuratury zawartą w apelacji. Wskazała m.in., że zachowanie oskarżonych wykazywało znamiona „złośliwości”. Orzeczenie wydane przez Sąd Okręgowy w Poznaniu jest prawomocne.

Sprawa dotyczy wydarzeń z października 2020 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z polską konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku w wielu polskich miastach odbywały się demonstracje przeciwko decyzji Trybunału.  


Weszli w trakcie mszy 

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku TK w trakcie Eucharystii w poznańskiej katedrze, grupa osób stanęła przed ołtarzem z transparentami o treściach związanych z prawem do aborcji. Msza została przerwana. Uczestnicy wiecu wyszli przed ołtarz po zakończeniu odczytywania Ewangelii. Skandowali: "mamy dość!". Trzymali transparenty m.in. z hasłami: "katoliczki też potrzebują aborcji", "katoliczko nie jesteś sama" oraz o treściach antyklerykalnych. Rozrzucili ulotki i zaczęli klaskać.

Po proteście w katedrze prokuratura oskarżyła 32 osoby o to, że "wspólnie i w porozumieniu złośliwie przeszkadzali publicznemu wykonywaniu aktu religijnego". Czyn ten zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oskarżeni nie przyznawali się do winy.  


Uniewinnienie - dlaczego? 

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Poznań–Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu nieprawomocnie uniewinnił oskarżonych. W uzasadnieniu wyroku sąd ocenił, że postępowanie dowodowe nie wykazało "złośliwości" protestujących, którzy chcieli wyrazić swoje niezadowolenie z wyroku TK. Zdaniem sądu oskarżeni protestowali, jednak zachowując "powagę i szacunek" do miejsca, w którym przebywali, ponadto na czas protestu wybrali moment kazania; hasła na transparentach "nie podżegały do nienawiści, ani nie atakowały religii w sposób obelżywy".

Apelację od tego wyroku, do sądu II instancji, skierowała prokuratura, wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. 


Fot. Protest z 2020 r. w poznańskiej katedrze/PAP arch. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo