Paulina Henning- Kloska w RMF FM
Paulina Henning- Kloska w RMF FM

Ma zostać ministrem klimatu i środowiska. Poległa na prostym pytaniu

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Klimat i środowisko to są te zadania, które - w rządzie Donalda Tuska - najprawdopodobniej przypadną Polsce 2050. Do objęcia tego resortu typowana jest posłanka Trzeciej Drogi Paulina Henning-Kloska. Dziennikarz RMF FM Robert Mazurek postanowił sprawdzić jej kompetencje na to stanowisko. Na jednym pytaniu posłanka poległa.

Paulina Henning- Kloska liczy parki narodowe

Paulina Henning- Kloska przekonuje, że Polska 2050 powstała między innymi po to, by "Polska była bardziej zielona", dlatego ugrupowanie tak bardzo zabiega o resort klimatu.

- Całe życie nie robię nic innego, jak zajmuję się realną gospodarką. Środowiskiem też. Ratuję od wielu lat Pojezierze Gnieźnieńskie między innymi (...) Zrobiliśmy tam kawał roboty, która mniej więcej za rok da wymierne efekty - mówiła polityk w rozmowie z Mazurkiem.


Dziennikarz postanowił sprawdzić wiedzę posłanki i zapytał ją o liczbę parków narodowych, które znajdują się w Polsce.- Wiem, oczywiście. Osiem, dziewięć - wyliczała.

Paulina Henning- Kloska pomyliła się, i to sporo. - Ma pani rację, 23 - odpowiedział Mazurek. (Babiogórski, Białowieski, Biebrzański, Bieszczadzki, "Bory Tucholskie", Drawieński, Gorczański, Gór Stołowych, Kampinoski, Karkonoski, Magurski, Narwiański, Ojcowski, Pieniński, Poleski, Roztoczański, Słowiański, Świętokrzyski, Tatrzański, "Ujście Warty", Wielkopolski, Wigierski, Woliński).

Parki narodowe w umowie koalicyjnej

Dodała, że koalicja chce 20 proc. terenu Lasów Państwowych wyłączyć z wycinki, zmniejszyć eksport nieprzetworzonego drzewa i poprawić sytuację polskich rzek. Zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które tam wpływają, poprawić naturalną retencję - zaznaczyła.

- Rola polityczna jest taka, by zwiększać powierzchnię kraju objętą parkami narodowymi. To również jest zapisane w naszych postulatach i bodajże w umowie koalicyjnej też - mówiła posłanka Trzeciej Drogi.

"Strony Koalicji podejmą zdecydowane działania na rzecz poprawy poziomu ochrony polskich lasów, rzek i powietrza. Środowisko naturalne to nasze dziedzictwo, które musimy przekazać kolejnym pokoleniom (...) Ustanowimy społeczny nadzór nad lasami oraz wdrożymy program odnowy bagien i torfowisk. W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych" - taki zapis rzeczywiście widnieje w umowie koalicyjnej.

ja

Na zdjęciu Paulina Henning- Kloska w RMF FM, fot screenshot/YouTube

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka