Od 1 stycznia 2024 r. z polskich stacji paliw zniknie benzyna Pb95 (E5). Fot. Grupa Orlen
Od 1 stycznia 2024 r. z polskich stacji paliw zniknie benzyna Pb95 (E5). Fot. Grupa Orlen

Grupa Orlen potwierdza. Od 1 stycznia ze stacji paliw znika klasyczna benzyna

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Grupa Orlen potwierdziła serwisowi Business Insider, że od 1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach paliw nie będzie już można zatankować klasycznej benzyny Pb95. Zastąpi ją benzyna o oznaczeniu E10 ze zwiększonym udziałem biokomponentów.

Od stycznia 2024 roku w Polsce zniknie benzyna Pb95 o symbolu E5

1 stycznia 2024 roku w Polsce zniknie benzyna Pb95 o symbolu E5. Zastąpi ją paliwo E10 ze zwiększonym udziałem biokomponentów. Nowe paliwo E10 ma pozwolić Polsce zrealizować 14-procentowy udział paliw pochodzących z surowców odnawialnych. Problem polega na tym, że niektóre silniki benzynowe nie są przystosowane do tankowania paliwa E10. Warto sprawdzić swoje auto pod tym kątem.

Zdaniem Business Insider zmiana taka czekała Polską już od 2019 roku. Wszystko przez unijne regulacje.


Na stacjach Grupy Orlen od stycznia odpowiednio oznakowane będą wszystkie stanowiska do tankowania paliwem E10

Od 1 stycznia 2024 roku na wszystkich polskich stacjach paliw benzyna o liczbie oktanowej 95 (E5) zostanie zastąpiona benzyną E10. Na stacjach Grupy Orlen od 1 stycznia 2024 r. odpowiednio oznakowane będą wszystkie stanowiska do tankowania paliwem E10. Symbol E10 widoczny będzie na dystrybutorach i pistoletach wydawczych, a także na pylonach – czytamy w komunikacie Grupy Orlen, cytowanym przez BI.

Grupa Orlen podaje, że „zdecydowana większość kierowców nie odczuje żadnej zmiany”. 

Benzyny z tym symbolem nie można jednak stosować w niektórych autach z silnikami benzynowymi. Powód? Zawarta w nim wysoka domieszka biokomponentów jest szkodliwa dla niektórych konstrukcji.


e10.klimat.gov.pl - ważny link

Na stacjach paliw dostępna będzie także benzyna z mniejszym stężeniem bioetanolu. Jej tankowanie będzie jednak dużo droższe. Dlaczego? Benzyna premium o liczbie oktanowej 98 dalej sprzedawana będzie w formacie E5 (np. VERVA na stacjach Grupy Orlen). W praktyce oznacza to, że kierowcy aut niedostosowanych do paliwa E10 zapłacą więcej, bo będą musieli tankować droższe paliwo.

Jak sprawdzić, czy nas to również dotyczy? 

W ciągu kilku dni na rządowej stronie e10.klimat.gov.pl (na razie link jest nieaktywny) zostanie uruchomiona wyszukiwarka opracowana przez Poznański Instytut Technologiczny (Sieć Badawcza Łukasiewicz). 

KW

Źródło zdjęcia: Od 1 stycznia 2024 r. z polskich stacji paliw zniknie benzyna Pb95 (E5). Fot. Grupa Orlen

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka